Po své smrti se totiž stal exponátem Slezského zemského muzea (SZM) v Opavě, kde rozšířil tamní sbírku. Lev je tu znovu k vidění v celé své kráse. Ostravská zoologická zahrada a opavské muzeum podobným způsobem spolupracují dlouhodobě.

Práce na exponátu nebyla snadná. „Trvalo to několik měsíců, nejnáročnější bylo samozřejmě stažení a vyčinění kůže. Poté dotvoření modelu těla lva,“ přibližuje mluvčí opavského SZM David Váhala. Sohana mohou návštěvníci spatřit v historické výstavní budově muzea. Společnost mu dělají dva další bývalí obyvatelé ostravské zoo, a sice samec slona indického Calvin a jeho mládě, samička Sumitra.

Lev indický z ostravské zoo musel být utracen, byl starý a nemocný.
Zoo Ostrava přišla o krále zvířat, byl starý a nemocný, zůstala jen lvice

Ostravská zoologická zahrada „posílá“ zvířata, která dovršila svou životní pouť, do opavského muzea už nějaký ten pátek. „Spolupracujeme s touto institucí už dlouho, takže ji oslovujeme i s dalšími nabídkami vždy jako první. Snažíme se, aby většina preparátů zvířat z naší zoo zůstala v regionu,“ vysvětlila před časem Deníku mluvčí zoo Šárka Nováková.

Mladý samec lva na snímku od Moniky.
Zoo Ostrava má nového lva indického. Mladý samec dorazil z Frankfurtu

Už nyní se je jasné, že k vidění budou v muzeu i další exponáty zvířat, pocházejících z Ostravy. Chystá se totiž preparát žirafy a hrocha. „Tyto exponáty ještě nejsou hotové. Kůže jsou naloženy v nálevu, bude se na nich pracovat postupně. Žirafa bude nejspíše umístěna v historické výstavní budově, u hrocha to zatím není rozhodnuto,“ uzavřel David Váhala.