„Nezlobte se, nechci to komentovat.“ To byla nejčastější odpověď na dotaz, co obyvatelé vesnice na Frýdecko-Místecku říkají na malér starostky. Věděla o něm naprostá většina, výjimkou byli lidé, kteří popíjeli piva z lahve před jedním ze dvou zdejších družstevních supermarketů. Podle svých slov mají v Ostravici na práci něco jiného než sledování zpráv o zdejší starostce.

Starostka obce Ostravice Pavlína Stankayová.
Starostka Ostravice Stankayová řídila pod vlivem. Kvůli alkoholu je bez řidičáku

„Jsme jenom lidi, ale toto by si jako veřejná osoba dovolit neměla,“ zaznělo pro Deník u pekárny u nádraží. „Já se nechci vyjadřovat. Já vím, že je to hodný člověk a má srdce na dlani, ale prostě udělala blbost,“ prohlásila další z obyvatelek obce. Stankayovou brala jako svou kamarádku, za což ji ji ostatně označilo více obyvatel.

„Šikovná a slušná mladá ženská, sportuje, s každým se pozdraví, stará se, děcka vychovává,“ hodnotil pro Deník starostku usedlík, jenž se představil (jako jeden z mála, další nechtěli být jmenováni) jako Honza a k řízení pod vlivem Stankayové jen ironicky podotýkal: „Ježíšmarijá!“ Spíše, než rozebírání jejího pochybení by se podle něho měly řešit jiné věci: zákaz tranzitu kamionů nebo obnovení zimního stadionu.

„Přehnala to! Samozřejmě to neměla dělat,“ navázala sousedka u krámku se suvenýry. A jedním dechem přiznala, že stejně nemůže na starostku říci nic špatného, ve všem, co s ní projednávala, jí prý Stankayová vyhověla. „Nemělo by se to dít, ale je mi jí líto,“ uvedla jedna z prodavaček odnaproti a v podobném tónu nehovořila sama.

Nepranýřovat ji! Nikdy nikdo neví

„Nepranýřovat ji! Nikdy nikdo neví, kdy se dostane do nepříjemné situace,“ upozornila mladá maminka v přilehlé zahradní restauraci. Její provozovatelka dokonce řekla, že v čele Ostravice mají „vynikající ženskou“ a požádala veřejnost, aby dala starostce pokoj. Dále zdůrazňovala, že v trablech se může ocitnout kdokoliv.

„Já to neodsuzuju! Pokud to je tak, jak říkala. Že ujela jen těch dvacet metrů. Stane se…,“ připomněl slova starostky pán z nedalekých Starých Hamrů na Frýdecko-Místecku u koloniálu s potravinami za radnicí. Podle dalších nemá smysl se ke jednání starostky vůbec veřejně vyjadřovat. „Byla potrestána podle zákona, a tak by se už měl otočit list a měli bychom jít dále,“ zaznělo ještě z koloniálu.

Tomáš Vančura z Raškovic patří k poškozeným chovatelům, ovce má teď raději v podhůří ve Vyšních Lhotách, 10. 8. 2023.
Ovčí jatka na Morávce, místní chovy likvidují patrně hned dvě vlčí smečky

Pavlína Stankayová nemá ale jen podporovatele. Lidé z obce totiž vzpomněli internetovou aktivitu Ostravice bez cenzury. Její anonymní tvůrci na Facebooku a Youtube mimo jiné upravují videa se starostkou. Nejspíš, aby ji zesměšnili. Na Youtube dokonce umístili část videa Deníku vytvořeného loni na čtenářské akci pro děti. Starostce tam změnili komentář digitálním hlasem v následujícím doslovném znění:

„Jestli ještě od někoho uslyším haj*l na hřbitově, slovo kluziště, chodník, nedejbože cesta, tak vám začnu zhasínat v devět večer a nechám odhlasovat poplatek za výhled na hory.“ Podobně upravené video tam bylo i od veřejnoprávní televize, ale po její stížnosti ho stáhli. Vydavatelství Vltava Labe Media, které vydává Deník, bude zneužití svého videoobsahu řešit.