Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ostravsko zažilo jednu z nejhorších smogových situací

Po dočasném výrazném pročištění ovzduší v celém regionu Ostravska, Karvinska a Frýdecko-Místecka se prašnost opět zvýšila. Vysoká prašnost ve čtvrtek večer a v noci zasáhla celý region.

6.1.2016 AKTUALIZOVÁNO 8.1.2016
SDÍLEJ:

Stanice sloužící k nepřetržitému měření znečištění ovzduší. Ilustrační snímek. Foto: Libor Běčák

Smogová situace vyhlášená na Ostravsku, Karvinsku a Frýdecko-Místecku stále platí. V úterý byla zrušena pouze na Třinecku. 

Přestože ve středu ráno vykazovaly všechny stanice v regionu prašnost v hodinových měřeních nižší než 100 mikrogramů v krychlovém metru vzduchu, předpokládalo se, že se koncentrace budou zvyšovat. Rozptylové podmínky pro středu a čtvrtek totiž meteorologové v kraji předpovídali většinou mírně nepříznivé a později upřesnili na nepříznivé. Zlepšení se očekává až v noci na pátek a následně v průběhu dne, kdy začne zesilovat vítr. 

Předpověď pro pátek: "Mírný jihozápadní vítr 3 až 7 m/s, na horách čerstvý s nárazy kolem 15 m/s bude slábnout. Rozptylové podmínky budou většinou dobré." Pro sobotu ovšem meteorologové opět předpovídají většinou mírně nepříznivé rozptylové podmínky.

Aktualizovaná situace

Ve čtvrtek se prašnost opět zvýšila. V Ostravě, na Karvinsku nebo i v beskydské Horní Lomné se hodnoty hodinových koncentrací přehouply přes 100 mikrogramů. V 8 hodin naměřila nejvíce prachu stanice v Karviné - 238 mikrogramů.

V průběhu dne se situace zhoršila ještě více. V Karviné ve 13 hodin naměřili 374 mikrogramů a v 16 hodin už to bylo 516 mikrogramů. Přes 300 mikrogramů naměřila v té době také stanice v Českém Těšíně, přesně 304. 

Vysoké koncentrace však panovaly také v Orlové, Věřňovicích, Havířově, Ostravě nebo Horní Lomné. Prašnost se zvýšila také na Opavsku a Novojičínsku. 

Ve čtvrtek večer se smogová situace zhoršovala dále. V 18 hodin většina stanic v kraji zaznamenávala prašnost vyšší než 300 mikrogramů. V Českém Těšíně to bylo 439 a jediná stanice, kde koncentrace PM10 v té době nepřekročila 200 mikrogramů, byla v Opavě. Ve 20 hodin naměřila stanice v Havířova 420 mikrogramů prachu. Po půlnoci se prašnost na všech stanicích snížila pod 200 mikrogramů.

V souvislosti s vysokými hodinovými koncentracemi se zvýšil také 24hodinový průměr, pro který je u PM10 stanoven limit 50 mikrogramů. Na několika stanicích činil v pátek ráno více než 200 mikrogramů. Nejvíce v Karviné, kde to bylo 271,7 mikrogramů, tedy více než pětinásobek limitu. 

V pátek dopoledne se ovzduší rychle pročistilo vlivem větru. Stanice u hráze Žermanické přehrady zaznamenala rychlost až 7 metru za sekundu. Množství škodlivin v ovzduší se snížilo na všech stanicích v regionu. 

Vysoká prašnost v MS kraji 7. 1. 2015 v 19 hodin.

Silná inverze

Právě uplynulá inverze započatá už na konci minulého roku byla jednou ze silnějších, jaké území zahrnující Opavsko, Ostravsko, Frýdecko-Místecko a Třinecko zasahují. Teplotní inverze brání pročištění ovzduší, ve kterém se zvyšují koncentrace škodlivin. Nejvyšších hodnot dosahuje právě prašnost. Mikroskopická zrna prachu pocházejícího z průmyslových provozů a velkých i domácích topenišť obsahují jedovaté prvky.

Filtry měřicích stanic rozmístěných v celém regionu, zachycují zrna o velikosti nad 2,5 (PM2,5) a nad 10 mikrometrů (PM10). Limit je stanoven pouze pro PM10, a to jen u 24hodinových koncentrací. Činí 50 mikrogramů v metru krychlovém vzduchu.

Pro obyvatelstvo je přitom nejdůležitější okamžitá situace, tedy výsledky měření v hodinových intervalech. Zatímco 24hodinové hodnoty mohou být i vysoce nadlimitní, vzduch přitom může být už pročištěn. 

Zaprášené Věřňovice

V poslední inverzi naměřila nejvyšší hodnoty v hodinových intervalech stanice ve Věřňovicích u Bohumína. V pátek na Nový rok to bylo 819 mikrogramů, což jsou jedny z nejvyšších hodnot, jakých prašnost na našem území při inverzích dosahuje. Při další kulminaci v úterý to bylo 568 mikrogramů. I na některých dalších stanicích se však prašnost pohybovala i nad 300 mikrogramy. 

Čtěte také: 
Prašnost: Věřňovice hlásí 776 mikrogramů, v Polsku 2137
Ve Stonavě začaly děti kvůli jedovatému prachu nosit roušky
Krajská hygienička: Prach obsahuje jedy

Jak neviditelný prach škodí lidskému zdraví

Monitorovací stanice v regionu ve svých filtrech zachycují prachové částice o velikosti 10, 2,5 a některé i 1 mikrometru. Oficiální limit je stanoven pouze pro tzv. prašný aerosol s částicemi velikosti 10 mikrometrů.

Prachové částice různých velikostí obsahují v průmyslových oblastech těžké kovy a jedy. Agresivnější jsou přitom menší částice, které pronikají hlouběji do organismu. Zatímco prach PM10 je při vdechování zachycen už na sliznicích v horní části cest dýchacích a do organismu se dostává spíše polykáním, PM2,5 proniká až do plic, kde se usazuje. V obou případech pak škodlivé látky ovlivňují zdraví člověka podporou vzniku nemocí nebo komplikováním už probíhajícího onemocnění.

Ochrana před prachem?

Hygienici a lékaři doporučují v době zvýšeného znečistění ovzduší hlavně lidem starším, dětem a nemocným omezit pobyt venku, včetně aktivního sportování. Větrat vnitřní obytné nebo pracovní prostory by se mělo jen krátce a intenzivně.

Smog může vyvolat především dýchací obtíže. Doporučuje se zvýšit přísun vitamínů, zejména vitamínu C, nekouřit, vyhýbat se zakouřeným prostorám.


Autor: Libor Běčák

6.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ondřej Veselý
23

Hrozivý faul na Deje potrestán, podle hrubiána Veselého šlo o běžný střet

Veřejné diskuze v bílovecké knihovně se zúčastnila asi třicítka zájemců.
9

Zábavní park v Bílovci nebude. Projekt narazil u zastupitelů

Lidé možnost nákazy virem HIV stále podceňují. I na Ostravsku…

V Česku žije podle průzkumu Státního zdravotního ústavu z konce srpna tohoto roku 3087 osob s diagnózou HIV. Navzdory neustálému nárůstu počtu případů nákazy virem HIV, který způsobuje smrtelnou chorobu AIDS, se lidé v České republice nemoci neobávají.

Hasiči ve Slovinsku trénují hašení přírodních požárů

Devět profesionálních moravskoslezských hasičů společně s kolegou z Olomouckého kraje vyrazilo do Slovinska. Tento týden se účastní teoretického a praktického výcviku zaměřeného na hašení požárů v přírodním prostředí.

Představujeme prvňáčky z ostravských ZŠ Ukrajinská a Na Mlýnici

Deník přináší další díl seriálu Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím představujeme tabla jednotlivých prvních tříd základních škol Novojičínska, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu na straně 4 a na webu. Deník si tak mohou koupit na památku. 

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje a lídr hnutí ANO 2011 za Moravskoslezský kraj jako host on-line rozhovoru Deníku odpovídal na dotazy čtenářů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení