VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Perem studenta 2. kolo: Andrea Kokešová, Gymnázium a Obchodní akademie Orlová

Regionální Deník společně s hejtmanem Moravskoslezského kraje Miroslavem Novákem, náměstkyní hejtmana pro oblast školství a mládeže, sportu a tělovýchovy Věrou Palkovou a náměstkem ústředního školního inspektora Ondřejem Andrysem organizuje první ročník soutěže pro středoškoláky s názvem Perem studenta.

30.4.2016
SDÍLEJ:

Foto: Deník

Jak by Karel IV. vládl v dnešní době

Kdykoliv jsme se v dějepise zabírali Karlem IV., pokaždé mě zaujal jako osobnost. Už v mladém věku dokázal vybudovat například univerzitu nebo hrad. Je pravda, že nebýt dědicem českého trůnu, tolik věcí by nedokázal, ale za obdiv rozhodně stojí. To jemu vděčíme za krásu dnešní Prahy. Dal českým zemím jméno.

Možná na svou dobu byl i pohledný, jelikož měl několik manželek, kterými se mohl také vychloubat. Ale otázka je, jak by jeho vláda vypadala v dnešní době? Svět se zcela změnil.

Představte si Karla IV. jako nynějšího krále či prezidenta. Je možné, že by v naší zemi převládaly hrady a zámky. Každý občan by měl své náboženství. Postaral by se také o gramotnost obyvatel a možná i vybudoval nějaké další univerzity, které by měly stejný ohlas ve světě jako Univerzita Karlova. Česká republika by byla známější ve světě a mohla by i vystupovat jako rozvinutá země. Stále by zlepšoval prostředí a stavby. Praha by se mohla rovnat s Paříží či Londýnem. Cestovní ruch by se zvýšil a na pražské památky by se chodili dívat lidé z celého světa. Rozvíjel by technologie a vymýšlel nové věci, které by mohly zlepšit svět. Dokázal by všechny sjednotit. Společnost by neodsuzovala, jen si spokojeně žila v přepychu.

Další možností je, že by se dnešní svět moc nezměnil a vládl by podobně jako ostatní vladaři a prezidenti v zemi. Všechny starosti by nechával na parlamentu a jen zřídka kdy sdělil svůj názor. Sem tam udělil nějakou hodnost nebo vyznamenání a dělal by České republice špatnou reputaci u ostatních států. Lidé by pořád nosili staré hábity, bydleli převážně na vesnici a možná by se udržely i rytířské zápasy. Je to málo pravděpodobné, aby se vývoj takhle zastavil, ale nikdo neví, co by se dělo, kdyby takový byl.

Nejhorší možností zůstává, že by se prohlásil za diktátora. Sláva a moc mu stoupla do hlavy, chtěl by všem vládnout a naše země by dopadla jako Severní Korea. Ovšem bez atomové bomby. Žádná volnost pro občany. Křesťanství by bylo jediným povoleným náboženstvím. Území by se sice zvětšilo častými boji, ale taky bychom se mohli přidružit k Německu a chtít ovládnout svět.

Tahle myšlenka je opravdu děsivá. Stát by se mohlo cokoliv, ale tohle mi ke Karlu IV. moc nesedí. Podle mého názoru to byl vyrovnaný člověk, hlavně skromný. Za každou cenu chtěl pomoct českému lidu, ne ho ničit a věznit. Nejpravděpodobnější myšlenkou je ta první. Celý svět by byl spokojený, pokud by nadále žil. Byl by populární a oblíbený nejen v Čechách, ale po celém světě. Byl by vzorem pro mnoho vládců minulé i dnešní doby. Bohužel už to není možné. Mělo by žít více takových Karlů IV.

Andrea Kokešová, Gymnázium a Obchodní akademie Orlová

Autor: Redakce

30.4.2016
SDÍLEJ:
Volby v Žermanicích na Frýdecko-Místecku.
14

Muž si dělal selfie a pak zpřeházel volební urnu. Řeší se platnost voleb

Volby 2017 v Orlové

Volby jsou rutina, vyžadují však trpělivost, říká dlouholetá komisařka

Útočník Švábík je po kolapsu doma a řekl: Fotbal? Pravděpodobně už hrát nebudu

/ROZHOVOR/ Na fotbalovém hřišti ve svých pětadvaceti letech absolvoval nespočet bitev, tu největší ale útočník Jan Švábík svedl v předchozích týdnech mimo zelený pažit. A vyhrál!

Staronový trenér Petřkovic Smékal: Moje role byla přinést do týmu impuls

/ROZHOVOR/ Malé déjà vu prožívá v těchto dnech Filip Smékal. Fotbalový kouč, který v závěru minulého roku skončil s trénováním v Petřkovicích z rodinných důvodů, se po deseti měsících vrátil, aby Odru opět pozvedl a dostal zpět do horních pater MSFL. Jako před pěti lety, kdy začínal ještě v krajském přeboru. „Chci mančaft nastartovat,“ prohlásil Smékal.

Opavsko je pro archeology zemí zaslíbenou

Svá tajemství odhalil poslední pozůstatek opavského hradu – Müllerův dům. Objeveno bylo třeba také pravěké sídliště a pohřebiště v Loděnici.

Zase jen plichta. Baník nedokázal doma vyhrát ani popáté

/FOTOGALERIE/ Ani na pátý pokus doma nedokázali naplno bodovat. Fotbalisté Baníku Ostrava remizovali v 11. kole HET ligy s Olomoucí 1:1 a už deset zápasů čekají na výhru. Ostravané šli do vedení zásluhou Hrubého, Sigma vyrovnala díky střídajícímu Moulisovi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení