VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Perem studenta 2. kolo: Jáchym Pantálek, Masarykovo gymnázium Příbor

Regionální Deník společně s hejtmanem Moravskoslezského kraje Miroslavem Novákem, náměstkyní hejtmana pro oblast školství a mládeže, sportu a tělovýchovy Věrou Palkovou a náměstkem ústředního školního inspektora Ondřejem Andrysem organizuje první ročník soutěže pro středoškoláky s názvem Perem studenta.

30.4.2016
SDÍLEJ:

Foto: Deník

Jak by vládl Karel IV. v dnešní době?

Vyloučíme-li to, že dnes by, jakožto monarcha, vládnout v naší republice nemohl, nebyl-li by zvolen v řádných volbách, můžeme připustit, že by panoval moudře, tak jako za jeho časů. Je však možné, že jeho moudrost a dobrota by mu vydržela jen zpočátku. Jako v případech mnoha dalších politiků, kteří jdou do politiky s čistým štítem, ale časem se "nakazí" pýchou a pocitem moci, i on by se změnil. Určitě by ho velmi divil způsob vlády v dnešním světě.

Jen stěží můžeme hádat, dokázal-li by se smířit s tím, že jeho moc by byla omezena senátem, poslaneckou sněmovnou, soudy, atd. Neurození mužové a ženy na vysokých postech, president-hlava státu, takový jaký je. Nejvíce by si snad rozuměl s Karlem Schwarzenberkem, jakožto šlechticem. Sídlil-li by na Pražském hradě zajisté by byl překvapen, jak se za ta staletí změnil a určitě by byl potěšen, že je konečně dostavěna katedrála sv. Víta.

Vyvstaly by také zajisté mnohé vtipné situace. Karel IV. jako člověk středověký by zřejmě nechápal dnešní společnost. Nechápal by multikulturalismus, nechápal by homosexuály, nechápal by myšlení dnešních lidí. Kdo ví, zda by ho lid ponechal v čele státu, jakožto muže, který vystřídal čtyři manželky. To by zcela jistě nesli těžce hlavně konzervativci. Zahraniční politika a naše členství v institucích jako EU či NATO, by ho snad dokonce vyvedly z míry.

Jak by reagoval na to, že ne my, nýbrž sousední Německo, je nejsilnějším státem Evropy? Pouštěl by se do odvážných projektů jako jsou stavby hradů, měst, mostů, stejně jako ve čtrnáctém století? To vše zůstává jen otázkami "co by, kdyby". Docela zajímavé by bylo pozorovat, jestli by obstál v konkurenci relativně nedávno vládnoucího Tomáše Garrigua Masaryka, jehož hodnotí takřka celý národ jako nejlepší hlavu státu. Kdo ví, jak by to vypadalo. Taky je možné, že Karel IV. nebyl zas tak úžasným vladařem, jak se o něm říká, a ikonu z něj udělali třeba až národní obrozenci, kteří potřebovali ukázat, že i my jsme měli v historii velikány. Každopádně jedno mu upřít nejde. Naše země za jeho vlády prosperovala, ale snad jen Bůh ví, jak by tomu bylo dnes…

Jáchym Pantálek, 3.A, Masarykovo gymnázium Příbor

Autor: Redakce

30.4.2016
SDÍLEJ:
Sledování výsledků parlamentních voleb ve štábu ANO, 21. října v Praze. Babis
56

Andrea Babišová z Bohumína: Největší radost z podoby jmen měl šéf marketingu ANO

Tomio Okamura (uprostřed) slaví úspěch SPD ve volbách.
6

SPD: Za úspěch v regionu vděčíme i zkušenostem s islamizací Havířova

ČSSD: Nikde nikdo, ani slovo... ODS: Dnes není důvod plakat!

/OHLÉDNUTÍ ZA VOLBAMI/ Sokolská třída v centru Ostravy. Obvyklé místo volebních štábů dvou stran z opačného politického spektra nemůže naskýtat v sobotu v podvečer odlišnější pohled. Zatímco u občanských demokratů panuje rušno i vstřícnost, sociální demokraté mají v oknech tmu, zamčeno a telefony neberou.  

OHLÉDNUTÍ DENÍKU: Zajímavosti a čísla z voleb v kraji

Hnutí ANO není jediné, kdo sklidil v letošních volbách u voličů v kraji výrazný úspěch, slaví i druhé SPD Tomia Okamury. Podívejte se s námi, jaké další zajímavé postřehy redaktoři Deníku v letošních volbám zaznamenali.

OBRAZEM: Piráti překonali stanovený cíl, ale v Ostravě rum proudem netekl

/OHLÉDNUTÍ ZA VOLBAMI/ Piráti, větřící úspěch, se v Ostravě začali scházet už od 15. hodiny, krátce po skončení voleb. „Zakotvili“ v klubu Fabric v Plynárenské ulici.  

Řepiště televizní premiéru neustály, po zápase se radovala Doubrava

/FOTOGALERIE/ Devět stovek diváků vidělo tři góly. V Řepištích se v utkání fotbalové I.B třídy, skupiny C, nakonec z jasného vítězství 3:0 radovali hosté z Doubravy. Branky vítězů zaznamenali Pavel Entner, Kamil Antal a Jiří Kuzník.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení