Jsem ráda, že jsem Ti, Karle, mohla napsat…

Drahá vlasti,

je to už 700 let od vlády Karla IV. Píši Ti, protože vím, jak laskavě a moudře s Tebou jednal. Byl Tvým otcem, jak výstižně napovídá jeho přezdívka. A jeho chování tomu odpovídalo. Velmi pečlivě se o Tebe staral. Přispíval k Tvému vývoji, a to například tím, když nechal vystavět Karlův most, Karlštejn, Karlovu univerzitu a další úspěšné stavby. Díky těmto památkám máš dobré jméno. Rádi se na tyto památky chodíme dívat.

Také Ti píši, protože bych si přála, abychom si společně tohoto člověka připomněli tím, že budeme o Karlu IV. přemýšlet jako o živém. Jako by zde byl a jeho vláda s ním.

Určitě jsi ho měla moc ráda, přistupoval k Tobě opravdu důstojně. A možná, že kdyby byl stále králem, byla bys nádherná. Byla bys plná kulturních domů, hradů, zámků a překrásných parků. Byla bys ještě krásnější, než jsi dnes.

Možná by také zákony byly jinak sestaveny, to nevím. Avšak vím, že by se nám žilo o něco lépe. Dokonalé by to nebylo, to pouhý člověk nezajistí, ale rozhodně by to bylo příjemnější. Sama s tím určitě souhlasíš, že bychom měli za Karla IV. být vděční. Vděční za to, co tady pro mě nebo pro Tebe vykonal.

Tak to bude z mého psaní asi vše. Jsem ráda, že jsem Ti mohla napsat.

S vděčností a úctou Lenka Konečná

Lenka Konečná, Střední škola Havířov-Prostřední Suchá