Anketa v rámci televizního pořadu „Jak by vládl?"

Dlážděné cesty, dobrá kuchyně a školství

Dobrý den, vítám vás v našem televizním pořadu „Jak by vládl dnes?", tentokrát na téma Karel IV. Jako každý čtvrtek jsme vyrazili s naším televizním štábem a mnou, Matějem Spurným, vaším oblíbeným moderátorem, do ulic našeho krajského města Ostravy, konkrétně na ulici Stodolní. Zajímalo nás, co by dle obyvatel Karel IV., kdyby vládl, změnil v našem městě. A nyní vám pustíme, co jsme pro vás natočili…

Paní Alena N. nám řekla: „Myslím si, že kdyby dnes vládl Karel IV., určitě by byla zábava soustředěna do více míst, třeba do každé ulice. Byly by často trhy a spousta zábavy, protože to měl moc rád."

Pan Miloš H. nám odpověděl: „Jelikož jsem taxikář, tak si myslím, že místo asfaltových cest by tu Karel IV. nechal vydláždit cesty a ulice dlažebními kostkami, protože…

Pan Richard B. řekl: „Já bych byl zřejmě bez práce, protože mám nyní brigádu ve fast foodu, což by se určitě Karlu IV. nelíbilo, on měl rád českou a francouzskou tradiční kuchyni, hranolky a hamburgery by mu určitě nechutnaly."

Paní Jana K. odpověděla: „Určitě by bylo daleko méně lidí bez práce, protože Karel IV. by se snažil všechny zaměstnat, třeba výstavbou nových cest, ulic nebo domů."

Pan Petr S. nejdříve odpovědět nechtěl, ale potom nám řekl: „Mým koníčkem je pouliční divadlo a šerm, takže já bych Karla IV. ve vládě uvítal, protože by určitě chtěl, aby každý správný muž uměl zacházet s mečem."

Paní Michaela S. odpověděla na otázku: „Kdyby vládl Karel IV., určitě by se hodně zajímal školství, protože to byl na svou dobu neobyčejně vzdělaný a inteligentní vladař, který hovořil plynně pěti jazyky."

Paní Radka B. nám řekla: „…že by chtěla, aby byl v čele našeho státu někdo takový, jako byl právě Karel IV. Někdo, kdo by vládl pevnou rukou, nicméně jeho rozhodnutí by byla k prospěchu všech, hlavně by zaručovala rozvoj společnosti, kultury a ekonomiky."

Pan Honza G. nám řekl, že si myslí: „…že by Karel IV. i nadále podporoval pěstování vinné révy."

Matěj Spurný, sekunda, Biskupské gymnázium Ostrava