Do jeho vlády by mu zasahovali poslanci, ministři, Evropská unie a mnozí další činitelé

Karel IV. může zůstat jako nedostižný ideál politika

Mnoho lidí dnes kroutí hlavou a obrací oči v sloup, aby vyjádřilo nesouhlas s nynějšími politiky. Jak by ale měla vypadat ideální vláda?

První asociace, která se většině lidí vybaví, je spravedlivý a moudrý Karel IV. Národ jej miloval a za dob jeho panování země vzkvétala. Dokázala řešit problémy a vyjednávat o svých požadavcích s ostatními stranami.

Jak by ale vládl nyní? Dnes nás obklopují vymoženosti, které se nám zdají samozřejmé, ale pro středověkého člověka naprosto nemyslitelné. Dnes umíme předpovídat počasí i na měsíce dopředu, cestujeme vzduchem, komunikujeme přes kontinenty, můžeme si i ty nejsložitější informace dohledat za pár vteřin.

Karel IV. panoval v době, ve které se jen malé procento obyvatel umělo podepsat. Kdybychom jej pomocí stroje času unesli a dosadili do čela vlády, asi by si musel zvykat na velké množství nových věcí.

Do jeho vlády by mu zasahovali poslanci, ministři, Evropská unie a mnozí další činitelé, kteří by předkládali všemožné pozměňovací návrhy. Je jisté, že by uměl dobře vystupovat na veřejnosti. Určitě by důstojně reprezentoval stát v zahraničí. Také by si hýčkal naši metropoli. Možná by si na stavbu mostu nepozval astrology, ale architekty. Možná by se staral lépe o své děti, protože by zjistil, že je potřebuje vychovat ve vnímavé a cílevědomé lidi, jakými je on sám. Sňatková politika by mu nepřinesla žádná nová území, zato by plnila pikantními podrobnostmi ze soukromí vladaře stránky novin a časopisů.

Už se nikdy nedovíme, jak by obstál před společností, která sleduje a hodnotí každý jeho krok, jak by reagoval na otázky reportérů, na podněty občanů. Proto nám Karel IV. může zůstat jako nedostižný ideál politika.

Petra Krumlová, 4.B, Střední pedagogická škola a Střední zdravotnická škola Krnov