VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Perem studenta 2. kolo: Štukavcová Ivana, Gymnázium Mikuláše Koperníka, Bílovec

Regionální Deník společně s hejtmanem Moravskoslezského kraje Miroslavem Novákem, náměstkyní hejtmana pro oblast školství a mládeže, sportu a tělovýchovy Věrou Palkovou a náměstkem ústředního školního inspektora Ondřejem Andrysem organizuje první ročník soutěže pro středoškoláky s názvem Perem studenta.

30.4.2016
SDÍLEJ:

Foto: Deník

Téma: 700 let od narození Karla IV. Jak by vládl v dnešní době?

Karel IV. (1316–1378), český král a císař Svaté říše římské, patří mezi největší evropské státníky a nejvýznamnější osobnost českých dějin. Byl člověkem mnoha zdánlivých protikladů. Ambiciózní vladař, výborný diplomat a mecenáš umění, ale zároveň drsně pragmatický realista. Byl však také skutečným Evropanem, jemuž byla vlastní kultura německá, francouzská i italská.

Velmi významně se podílel na utváření a podobě města Prahy, takové Prahy, kterou jezdí obdivovat tisíce lidí z celého světa. Za jeho vlády se stala rezidencí císařství, centrem pozornosti a vzdělanosti. Započaly stavby takových monumentů jako Karlovy Univerzity, Nového Města pražského či všem dobře známého Karlova mostu – nejstaršího mostu přes řeku Vltavu.

Karel byl za svého života velmi činný. Umožnil právo svobodné volby českého krále, pro případ že by panovnický rod vymřel, založil novou státní instituci – země České Koruny. Započal významné územní expanze Českého státu zejména severovýchodním směrem. Zkrátka dovedl svým vladařským uměním hospodářství českých zemí k prosperitě.

Letos tento výjimečný státník slaví 700 let od svého narození a nabízí se otázka, jak by asi v dnešní době vládl a zda li by se mu zamlouvala politika našich politiků? Co by asi říkal na současnou politiku evropské integrace? Samozřejmě se o Karlu nedá mluvit jako o otci České republiky to vůbec ne, víme, že tomu předcházelo ještě mnoho staletí a útrap spousty dalších vladařů, ale mohl by se pokládat za jakéhosi praotce myšlenky samostatně fungujícího územního celku. Proto by mne třeba zajímal jeho názor na připojení našeho státu k Evropské unii. Dozajista by jej považoval za krok kupředu, protože Karel myslel v plošném měřítku, ostatně to byl také jeho úděl, jelikož byl ve své době asi nejmocnějším mužem tehdejší Evropy.
Je tomu více jak sedm století, doba se změnila, politika se změnila a lidé taktéž. Nemůžeme tedy dělat nějaké závěry, můžeme pouze spekulovat či se dohadovat o tom, jak by nyní Karel vládl.

Štukavcová Ivana, 4. B, Gymnázium Mikuláše Koperníka, Bílovec

Autor: Redakce

30.4.2016
SDÍLEJ:
Fotbalový zápas vysílaný na České televizi živě mezi domácím týmem Řepiště a Doubravou.
7

Řepiště domácí televizní premiéru neustáli, po zápase se radovala Doubr

Volby 2017 - štáb ČSSD v Lidovém domě - Milan Chovanec, Lubomír Zaorálek a Bohuslav Sobotka.
15

Lídr krajské kandidátky ČSSD Lubomír Zaorálek: Voliče nám vzalo ANO i Piráti

Hasiči sundávali ve Skřipově vyčerpaného dělníka z lešení

Tým zdravotnické záchranné služby spolu s jednotkou Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje ze stanice v Bílovci zasahoval v sobotu 21. října dopoledne ve Skřipově.

AKTUALIZOVÁNO

VOLBY 2017 V KRAJI: Oranžovou v Moravskoslezském kraji vystřídala modrá

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Volební výsledky v Moravskoslezském kraji jsou sečteny, vítěze parlamentních voleb 2017 známe. Hnutí ANO sesadilo z pomyslného trůnu ČSSD.

Muž si dělal selfie a pak zpřeházel volební urnu. Řeší se platnost voleb

VIDEO/ V Žermanicích na Frýdecko-Místecku otevřeli zapečetěnou volební urnu už v pátek, když v ní jeden volič hledal svou obálku.  

Volby jsou rutina, vyžadují však trpělivost, říká dlouholetá komisařka

V pátek před druhou přijdou, v sobotu odpoledne – až sečtou všechny hlasy – skončí. To je úděl komisařů okrskových volebních komisí. Volby co volby.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení