Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Perem studenta 3. kolo: Adam Venhuda, 3.A, Gymnázium EDUCAnet Ostrava

Regionální Deník společně s hejtmanem Moravskoslezského kraje Miroslavem Novákem, náměstkyní hejtmana pro oblast školství a mládeže, sportu a tělovýchovy Věrou Palkovou a náměstkem ústředního školního inspektora Ondřejem Andrysem organizuje první ročník soutěže pro středoškoláky s názvem Perem studenta.

20.5.2016
SDÍLEJ:

Foto: Deník

Dopis panu Seifertovi

Vážený pane Seiferte…

V hodině češtiny jsme dostali za úkol napsat svému vzoru dopis, a tedy představit, kým bychom chtěli být, čeho bychom chtěli dosáhnout.

Dlouho jsem se nemohl rozhodnout, komu napíšu. Vždyť člověka utváří právě lidé, věci, které nás ať už vědomě, či nevědomě ovlivňují … rodina, přátelé, škola, knihy, filmy, umění. To všechno jej neustále mění, tvaruje. Kdyby člověka ovlivňovala pouze jedna osoba, nebyl by pak sám sebou, jedinečnou mozaikou otisků vlivů; byl by jen něčím stínem, a ať už je ten stín větší sebevíc, svět by nebyl tak pestrým místem, jakým je. Byl by jen kopií něčeho.

Už od útlého věku v sobě pociťuji lásku k psanému slovu a obdiv k těm, kteří je tvoří a dělají z něho něco více než jen slova na papíře, dělají z něj krásu.

Každý člověk dokáže utvořit rým. Básník dokáže do svých veršů vetknout svou citovost. Ale jen básník, jakým jste byl Vy, dokáže do svých básní vetknout duši.

Kvůli tomu Vám ale nepíši. Ne. Píši Vám, protože jste byl velký člověk a toho si u Vás cením nejvíc. A jelikož bylo letos již třicáté výročí od Vašeho úmrtí, chtěl bych tímto tak trochu uctít Vaši památku člověka/umělce. Osobně si myslím, že pro oslavení života váženého člověka by se mělo připomínat výročí jeho narození, nikoli smrti. Vzhledem k tomu, že Váš pohřeb vyzněl nejen jako uznání člověku a jeho dílu, ale také jako manifestace nesouhlasu s komunistickým režimem, udělám výjimku.

Obdivuji Vás především pro vaši lidskost. Dělal jste prostě to, co jste považoval za správné. A i na stará kolena jste pomáhal lidem, již se stali oběťmi bezpráví. Po celý život ochotný, laskavý, skromný. Nikdy jste nezradil své morální přesvědčení. Zachoval jste si svou intelektuální integritu. Vás nezlomili, vy jste se před nimi nesklonil.

Nejspíš proto se stále čtou Vaše básně. Zrcadlí se v nich Vaše láska k bytí, životní postoj, Vaše podstata… podstata lidství.

Chtěl bych být takovým člověkem, jakým jste byl Vy. Chtěl bych, aby i moje srdce tlouklo stejně mocně, jako to Vaše.

Adam Venhuda, 3.A, Gymnázium EDUCAnet Ostrava

Autor: Redakce

20.5.2016
SDÍLEJ:
Vyprošťování automobilu z kolejiště v ulici 28. října v Ostravě.
AKTUALIZUJEME
6

Havarované auto vjelo do kolejiště, tramvaje do Poruby neprojely

Zrekonstruovaný památník ve Vřesinské ulici.
3

FOTO: Ocel na připomínku obětí. Památníku požehnal i kněz z porubské farnosti

Hotovo. Z Bazalů bude tréninkové centrum

/VIZUALIZACE, FOTOGALERIE, ANKETA DENÍKU/ Už je to černé na bílém. Ikonický fotbalový stánek ve slezské části Ostravy nahradí tréninkové zázemí pro fotbalovou akademii.

Policie ukončila vyšetřování výbuchu plynu

Havířov – Za loňský výbuch plynu v domě v Jarošově ulici mohl některý ze dvou zemřelých nájemníků.

Lev po prvním hattricku v kariéře: Oslava? Asi byla moc, byly v tom emoce

Co víc si mohl přát? Hokejový útočník Vítkovic Jakub Lev se dočkal premiérového hattricku v kariéře. Šestadvacetiletý odchovanec Plzně, odkud do Ostravy v létě zamířil, byl hlavní hvězdou úterního utkání 14. kola extraligy ve Zlíně.

Prodej pozemků pro supermarket rozděluje Vratimov na dva tábory

/FOTOGALERIE/ Klidné bydlení, anebo lepší služby? To jsou názory odpůrců a zastánců stavby velké prodejny v lokalitě Podlesí. Ti první už sehnali pod petici podpisy asi desetiny obyvatel města. Druzí mají na své straně jeho vedení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení