Proč Moravskoslezský kraj? „Bo je tu fajně!"

Jiný kraj, jiný mrav. Toto rčení platí i o našem kraji, jehož hlavním průmyslovým odvětvím je hutnictví a strojírenství. Nemůžeme se tedy divit, že se u nás mluví tak krátce a rychle, protože tam kde se, lidově řečeno, pořádně maká, není čas na dlouhé debaty. Platí to ale pořád? Tato otázka je na místě, protože nezaměstnanost v našem kraji patří k těm nejvyšším v republice. Nemůžeme to však klást za vinu lenosti občanům, ruší se totiž doly, ve kterých bylo plno lidí zaměstnáváno. To nemusí být ale jednoznačně negativní jev, jelikož zrušením dolů kraj ušetří peníze a šetří životní prostředí, které se však paradoxně ve velké míře ničí vypouštěním plynů do ovzduší z továren, které zajišťují množství pracovních míst. Z toho vychází jedno nej Ostravska, největší množství polétavých částic v ovzduší.

Na druhou stranu, máme zde jednu z nejméně znečistěných obcí v zemi. Ano, řeč je o Karlově Studánce a krásných lázních v Jeseníkách. V tomto pohoří leží nejvyšší hora kraje, Praděd. Tím se dostáváme k jednomu obrovskému plus Moravskoslezského kraje, a to jsou jeho pohoří. Jsou zde celkem dvě, Jeseníky a Beskydy, obě jsou velice oblíbená jak turisty, tak cyklisty, jelikož poskytují odpočinek, krásné scenérie a oddych od města. Tyto oblasti poskytují díky ochraně krajiny i útočiště pro mnoho živočichů a rostlin. Do Beskyd se ze Slovenska dostávají velké šelmy a v Jeseníkách se vyskytuje kamzík horský.

Kraj, zejména hraniční oblasti, je také typický svým folklorem a dialektem, které jsou hluboce ovlivněny blízkým Polskem. Díky tomu zde vzniklo nespočet krásných, především dřevěných staveb a mnohé z nich jsou dodnes výborně zachovalé. Uveďme například Beskydské Pustevny, skanzen Rožnov pod Radhoštěm, kostel svatého Bedřicha, či Kotulovu dřevěnku v Havířově. To však ani z daleka nejsou všechny architektonické památky Slezska. Patří mezi ně i hrady, divadla, náměstí a další a další zajímavé budovy a místa.

Pár takových míst co stojí za navštívení je i v Ostravě, krajském městě. Tato metropole na první pohled nenabízí tolik památek jako jiná města, není to však to špinavé nezajímavé město, jak si někteří myslí. Ba naopak, Ostrava je město kultury. Za zmínku stojí divadla, kina či výstavní síně, ale také restaurace a kavárny, jichž je město plné. Pokud však nefandíte kultuře a raději máte sporty či přírodu, i pro vás může být Ostrava lákavým místem. Město je protkáno sítí cyklostezek, jež často lemují parky plné zeleně a mnohé pokračují podél řeky Ostravice, ven z města. Zajímavá je určitě také Dolní oblast Vítkovic, areál bývalých hutí,dolů a železáren, kde se od roku 2012 pořádá v Ostravě již tradiční mezinárodní hudební festival Colours of Ostrava, zřejmě nejznámější z mnoha festivalů v našem kraji. Ve Vítkovicích se také nachází ČEZ aréna, zázemí vítkovického hokejového klubu. Hokej je v našem kraji zastoupen hned dvěma extraligovými týmy, již zmíněnými HC Vítkovicemi a HC Oceláři Třinec. Oba tyto týmy jsou úspěšné, a není proto divu, že hokej je u nás fenoménem. Není to však jen hokej, který se u nás těší velké oblibě, například i mnoha fanoušky zbožňovaný fotbal, atletika a tenis jsou nadmíru oblíbené. V atletice a tenise se v Ostravě dokonce pořádají utkání světové úrovně.

Vezmeme-li tedy v úvahu všechny klady i zápory Moravskoslezského kraje, které se ani zdaleka všechny do tohoto článku nevešly, zjistíme, že přesto že tento kraj není dokonalý, nabízí mnoho zajímavého a je skutečně dobrým místem k životu.

Adéla Kelnerová, Gymnázium Český Těšín