VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Perem studenta - Hana Weiglhoferová, Slezské gymnázium Opava

Regionální Deník společně s hejtmanem Moravskoslezského kraje Miroslavem Novákem, náměstkyní hejtmana pro oblast školství a mládeže, sportu a tělovýchovy Věrou Palkovou a náměstkem ústředního školního inspektora Ondřejem Andrysem organizuje první ročník soutěže pro středoškoláky s názvem Perem studenta.

5.3.2016
SDÍLEJ:

Foto: Deník

Pro mě je Opava důležitá především lidmi

Město mého srdce

Chcete vědět, jaké to je, žít v Moravskoslezském kraji? Ráda vám to řeknu. I když… jak se tak zamýšlím, informace, které ke kraji mám, nejsou prověřené mými zkušenostmi. Celý svůj dosavadní život jsem vlastně strávila na jednom místě. A tak vám řeknu něco o něm.

Opava. Mé rodné město. V brožurách, průvodcích či informačních letácích se dočtete, že je to okresní město se zhruba 60 000 obyvateli, jeho počátek je datován rokem 1224 a je to bývalé hlavní město rakouského Slezska. Ale já bych vám chtěla říct, co Opava znamená pro mne.

Bílá Opava… tak bohužel tohle spojení už patří historii. Každému, kdo jen trochu sleduje stav znečištění ovzduší či stav emisí v jednotlivých krajích, je jasné, že Moravskoslezský kraj, a tudíž i Opava, jsou na tom absolutně nejhůře. Není to zrovna věc, která dělá z mého rodného města město snů. Také nezaměstnanost je v Opavě poměrně vysoká, sehnat práci je oproti jiným krajům dost obtížné, a tak se ani nedivím, že mnozí mí spolužáci plánují, že po studiích na vysoké škole zůstanou jinde ve městech, kde je nabídka práce podstatně širší.

Také spojení s ostatními městy tu není nejlepší, Opava neleží právě na dopravní tepně. Jisté omezení lze vnímat také v nabídce kulturních či sportovních aktivit rozhodně zde každý večer nepulzuje aktivní život v několika klubech či koncertních síních, světové sportovní šampionáty tady taky nejsou zrovna na denním pořádku. O metru si můžeme jen nechat zdát. A když už provedete nějakou „nesprávnou" věc, buďte si jisti, že se to v nejbližších dnech dovědí všichni, od vašich příbuzných, bývalých či současných spolužáků až po vašeho zubaře. Protože v tomto ohledu funguje Opava jako vesnice. Ale…

Ano, je tady právě to ale. Toto všechno je vlastně podružné. Když jsem si vybírala střední školu, k dispozici jsem měla širokou nabídku. Stejná situace byla při výběru kroužků pro mé aktivity. Své umělecké choutky můžu nasytit návštěvou divadla, kina či galerie, a to nijak nezdůrazňuji výstavní síň Slezského muzea, o němž přece KAŽDÝ ví, že je nejstarším muzeem v republice. Městská hromadná doprava funguje, a kdyby náhodou ne, Opavu projdete klidně i pěšky. Sportu zrovna moc neholduji, ale i tak vím, že jsou tady k dispozici sportovní haly, zimní stadion, bazén či koupaliště.

V blízkosti Opavy, přesněji v Hradci nad Moravicí, se nachází nádherný zámek, podle ankety Národního památkového ústavu nejpohádkovější zámek v České republice. Ostatně, už když k nám zavítáte (mám na mysli vlakové spojení), tak při výstupu na nádraží Opava východ můžete sami zhodnotit, proč je právě toto nádraží nejkrásnějším nádražím v Česku.

Mohla bych vyjmenovat spoustu dalších objektů, památek či událostí, které vás přesvědčí, že Opavu prostě musíte vidět. Pro mě je ale toto město důležité především lidmi. Vím, že když si zapomenu klíče a doma nikdo ještě nebude, není to žádná katastrofa. Zastavím se u babičky, dostanu něco dobrého a z nepříjemného zapomenutí bude hezká chvilka. Když potřebuji s čímkoli pomoci, mám tady spoustu ochotných kamarádů. Ne těch imaginárních „fejsbúkových", ale těch reálných, kteří mi přijdou pomoct udělat seminárku, vysvětlit matiku či přestěhovat pokoj.

Mám tady všechny a všechno, co ke svému životu potřebuji. A tak vás asi nepřekvapí sdělení, že Opava je městem mého srdce. A toto se nedočtete v žádné brožuře?

Hana Weiglhoferová, 4.C, Slezské gymnázium Opava

Autor: Redakce

5.3.2016
SDÍLEJ:
BK Opava – NH Ostrava 111:78
48

KOOPERATIVA NBL: Opava - Ostrava 111:78

Ilustrační foto.

Pět hasičských vozů vyjelo k požáru bytu v Hrabůvce

V Tramvaji rozbil lahví cestujícímu hlavu a pak se sám přihlásil na polici

Pátrání policistů po dalším agresorovi z ostravské MHD nemělo dlouhého trvání.

Hygienici kontrolovali vánoční trhy, žádné prohřešky neobjevili

Na prodej občerstvení na vánočních trzích se v posledních týdnech roku 2017 zaměřují při svých kontrolách pracovníci Krajské hygienické stanice v Ostravě (KHS).

Vánoční hru uvedli po 15 letech

Waldorfská ZŠ z Ostravy-Poruby se včera připojila k tradici, kterou v adventním čase dodržují školy tohoto typu v tuzemsku i zahraničí

Udali oceláře – uhlí prý hromadí načerno, kraj už informoval ČIŽP

Ostrava – Zřejmě komusi z Radvanických a Bartovických obyvatel obtěžovaných prašností došla trpělivost a poslal hejtmanovi kraje „udání“ na podnik Arcelor Mittal.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT