Doly, hutě, plno rtutě…

Jak s nadsázkou zpívá ostravský bard Jaromír Nohavica: „Praha, to je ráj, Ostrava je děs, 300 000 havířů a jinak zdechnul pes, doly, hutě, plno rtutě, samá robota a stres."

Věřím tomu, že někdo Moravskoslezský kraj takto opravdu vidí, ale v mých očích převažují jednoznačně klady. Vždycky si umíme najít něco, co se nám nelíbí. Ano, ovzduší je nejhorší v republice. A kdekdo by si mohl stěžovat na jazyk, který není vždy podle jazykovědné příručky. Ale Moravskoslezský kraj umí vše skvěle vykompenzovat, stačí jen chtít.

Někdy bych dokonce řekl, že člověk se nemusí ani moc nadřít, aby si vybral. Místa, události a zážitky se mu nabízejí samy. Nedílnou výhodou kraje je jeho poloha mezi, i když jen českými, pohořími. Od západu se zvedají Jeseníky, s nepřehlédnutelným vrcholem „moravským ledovcem" Pradědem, a Rychlebské hory protkané nově vybudovanými cyklostezkami. Na východě ční nejzápadnější část Karpat Moravskoslezské Beskydy. Kromě výhledu z nejvyšší hory na výrobní halu automobilky Nošovic se můžete vydat navštívit slovanského boha Radegasta, tedy alespoň jeho sochu nedaleko Pusteven. Kdo by byl snad unaven neustálým chozením, lyžováním v nespočtu kvalitních skiareálů či cyklistikou, může svému tělu ulevit například na koncertě nebo tenisovém zápase v Ostravar Aréně. Fanoušci fotbalu či atletiky si také přijdou na své. Vždyť i díky Zlaté tretře jedné z největších sportovních událostí u nás je Ostrava a celý kraj zase o něco známější i ve světě.

Koho nezajímá sport, může navštívit Národní divadlo moravskoslezské a zhlédnout činohru, operu, balet nebo operetu. Historická atmosféra hornické minulosti regionu dýchne na každého, kdo se vydá do oblasti Dolních Vítkovic nebo prozkoumá Hornické muzeum Landek park. Novinkou posledních let jsou pak závody profesionálních závodníků v běhu na lyžích právě pod kulisami ze železa a betonu. Pro milovníky tance a hudby pořádá největší město kraje čím dál tím známější hudební festival Colours of Ostrava.

Mnohé jsem jistě neuvedl (abych čtenáře neunavil). Prostě: přijeďte a poznávejte!

Ivo Dubil, 4.A, Slezské gymnázium Opava