Průmyslové srdce republiky s pádem socialismu přestalo bít

Cesta Moravskoslezským krajem

Představme si cestu. Cestu po našem kraji, mnohými zatracovaném, a naopak mnohými opěvovaném. Začátek naší cesty může být na některém z mnoha nepříliš vzhledných sídlišť.

První dojem, který má velkou váhu, působí ne zrovna pozitivně. Bohužel na první dojem, na zaběhlé řeči a na předsudky mnoho lidí dává a už to je odrazuje od návštěvy Moravskoslezského kraje. Vyjdeme-li však z onoho pomyslného sídliště, které zhmotňuje negativní představy veřejnosti o kraji, můžeme pokračovat po místech zajímavých, krásných a magických.

Naše další kroky povedou k mnoha ostravským památkám. Ať už se jedná o technické divy, jako například Dolní oblast Vítkovice, památky architektonické, například centrum Vítkovic nebo ostravská radnice, až po místa s fascinující atmosférou, jako dnes již bohužel vyhaslý stadion na Bazalech.

Podobné unikáty bychom jinde hledali stěží. Ostrava nabízí také nesmírné množství kulturního vyžití. Snad každý zná Jarka Nohavicu či festival Colours of Ostrava. Avšak ani tomuto místu se nevyhnul trend vylidňování centra města.

Život, přesouvající se do nákupních zón, chybí v nejkrásnější části města a následkem toho zanikají kavárničky, obchody či hospůdky, kterými byla moravskoslezská metropole tolik vyhlášená.

Cestujeme dále. Navštivme například Havířov. Město vybudované v duchu sorely. S ústupem hornictví vytrácí se život i z jeho krásných ulic, lemovaných domy s architektonickou hodnotou, která se v budoucnosti zcela jistě projeví.

Z „Havru" to není daleko do Českého Těšína, kde se setkávají již po staletí dva národy.

Soužití občas nebylo jednoduché, avšak město bylo, je a snad i bude krásné. Skočíme zpátky na západ, do Opavy, s úchvatným středem města, za války tolik zničeným, avšak prací a vytrvalostí obnoveným. Bývalé hlavní město Sudetenlandu se pyšní jednou z nejhezčích architektur v kraji.

Co by kamenem dohodil je to odsud do Jeseníků, mohutných hor s nejvyšším bodem ČR, špičkou vysílače na Pradědu. Jeseníky uchvátí mnohého návštěvníka. Jsou to hory kouzelné, nabízející nedotčenou přírodu a fascinující panoramata.

Další hory, Beskydy, magické a okouzlující. Všeobecně známá Lysá hora není jedinou krásnou horou v tomto pohoří! Smrk, Kněhyně, Radhošť, Javorník. Ty všechny jsou lákadlem pro výletníky. Příroda je v tomto kraji na některých místech vskutku překrásná.

V podhůří těchto hor vyrostla průmyslová i historická města. Kopřivnice se svou světoznámou Tatrovkou, Nový Jičín proslul kloboukovou výrobou, dále zde najdeme i Freudův Příbor a malebný Štramberk.

Průmyslové srdce republiky s pádem socialismu přestalo bít. Mnoho lidí se kvůli tomu dostalo do problémů a museli z kraje odejít. Poslední dobou oblast zase ožívá, ale už jinak, než tomu bylo dřív.

Výroba se z těžkého průmyslu přeorientovala na strojírenství a podobně. Život začíná být opět veselejší. Rozvoj má na svědomí zajisté i turistika spojená s různými programy pro přilákání návštěvníků. Náš kraj má doopravdy co nabídnout, a to po všech stránkách.

Jáchym Pantálek, 3.A Masarykovo gymnázium Příbor