Naší reportáží vás zavedeme do nejlidnatějšího kraje, známého především průmyslem, s jeho typickým dialektem. Mnozí z vás jistě už tuší, že řeč je o Moravskoslezském kraji. Vyzpovídali jsme pro vás jednoho z ostravských pamětníků, svérázného pana Ambrože, který zde žije celý svůj život.

Redakce: Dobrý den. Jaké nejvýraznější změny vnímáte?

Pan Ambrož: Za mých mladých let sem lidé přijížděli za prací, za lepším. Fungovaly všechny doly a šachty, průmysl zde kvetl. Já taky makal na šachtě. Všechno se to podepsalo třeba na Orlové. Starý Franta Řepka, budiž mu země lehká, upozorňoval, že to nedopadne dobře. Ale soudruzi že ne. A teď si vemte, že půlka Orlové spadla. A určitě znáte i ten karvinský kostel, ten se propadl o třicet metrů. Soudruzi si chybu samozřejmě nepřiznali.

R: Jak byste zhodnotil možnosti života ve vašem kraji?

A: Dnes si ti mladí pořád jenom stěžují. Nic tady se jim nezdá dost dobré. Vezměte si třeba ten smog. Nikdo si ale neuvědomuje, že kdysi člověk vystrčil nos z baráku a hned mu do očí vletěl popílek. Ta omladina pořád jenom sedí u všech těch počítačů a internetů, a mluví o tom, jak se jim tu nelíbí a chtějí odjet pryč. Přitom tady neviděli lautr nic.

R: Vy jste jistě procestoval celý kraj. Doporučte našim čtenářům, kam se mohou vydat, kam vy chodíte rád?

A: Pravidelně s chlapy ještě chodíme na špacíry do Beskyd. V Jeseníkách je taky nádherně. Tehdá v devětasedmdesátým si pamatuju, jak jsme tam byli lyžovat. To ještě byly pořádné zimy. Taky se navštěvují památky a Pražáci sem často jezdí do lázní. V Karlově Studánce je nejčistší vzduch v celé střední Evropě. Je jen na vás, co si vyberete, máme od každého trochu. Sice jsou to Ostraváci takový rázovitý národ, víte, ale nesmíte se jich zaleknout, jsou to všechno dobří lidi.

R: Co vám zde chybí?

A: Nic. Kdybych potřeboval něco speciálního, zajedu si pro to jinam. To když jsem byl desátníkem ve válce, vždycky jsem myslel na to, až se vrátím na rodnou hroudu.

Karolína Šeligová, Gymnázium a Obchodní akademie Orlová