Když se řekne slovo Moravskoslezský kraj, vybaví se mi můj rodný domov. Je pro mne a pro můj život velice důležitý. Bydlím v části Moravskoslezského kraje, která nese název Ostrava-Poruba. Na Moravskoslezský kraj jsem velmi pyšná, ale našla bych zde věci, které by se mohly v budoucnu změnit. Co se týká kladných skutečností, tak náš kraj se může pyšnit spoustou kulturních památek, jako jsou divadla, hrady, muzea, kostely, katedrály, výstaviště a podobně. Pod pojmem kulturní památky se mi vybaví například Důl Michal v Ostravě, zámek a muzeum v Bruntále, Slezsko-ostravský hrad, nově zrekonstruovaná katedrála v Ostravě, Landek – zde se nachází hornické muzeum, dále pak Cvilín a mnoho dalších krásných památek.

Náš kraj ale nevystihují pouze památky kulturní, máme zde také v některých místech pěknou přírodu. Jsou to například Beskydy, kde je nejznámější Lysá hora, kterou skoro každý rok navštěvujeme. V Jeseníkách je známé místo Bílá Voda – zde jsem měla možnost prohlédnout si výrobu hostií a oplatek a je zde výborná možnost pro procházku. V mém kraji se mi také líbí, že se snažíme udržovat a rekonstruovat památky, aby se mohly ukazovat turistům, kteří do našeho kraje zavítají. Co se týká záporných věcí, tak jsem nespokojená s nečistým ovzduším. Znečištěný vzduch je způsoben z komínů a výfuků aut. Jelikož je zde málo místa na parkování, tak se ze zelených ploch stávají parkoviště.

Myslím si, že je také přebytek velkých nákupních center. Místo toho by se měly postavit třeba parky. Zde mohou lidé relaxovat a odpočívat. Domnívám se však, že v dnešní době někteří lidé více ocení nákupní centra než čistý vzduch. Toto zamyšlení nad mým krajem mi pomohlo, abych zjistila, proč zde vlastně žiji, a abych se více ponořila do mých myšlenek, které mohou být negativní i pozitivní. Jsem ráda, že náš kraj je tak bohatý po všech stránkách. I když je zde mnoho věcí, které se nám nelíbí, tak je nutné, abychom svět brali takový, jaký je. A to nám pomůže vnímat věci pozitivní i negativní!

Klára Diehelová, kvarta A, Biskupské gymnázium v Ostravě