M oravskoslezský kraj je mým domovem , a proto o něm mluvím a smýšlím většinou jen v samých superlativech. Je mi ovšem jasné , že o ničem se nedá hovořit jen v dobrém, a proto zde chci vylíčit pár věcí , které se mi líbí, a naopak i pár věcí, které mi nejsou příliš sympatické.

Místo, ve kterém žiji, mi hlavně připomíná polskou menšinu, které jsem součástí, příjemné lidi a mnohé skvělé akce , které mě osobně asi nikdy nepřestanou bavit. Jak už jsem zmínila, jsem součástí velké polské komunity, jsem také mile překvapena, jak k tomu naše město a kraj přistupují. Moravskoslezský kraj je rovněž otevřený pro studenty. Jsou zde mnohé možnosti studia a poté také práce. I když tomu je tak, mnoho osob se po ukončení školy stěhuje za prací do zahraničí či jiných krajů naší republiky. Z pohledu mě jako studenta také oceňuji to, že se zde organizuje nespočet zájmových útvarů, mnoho soutěží a jiné velmi zajímavé věci. Když jsem se dočetla, že prý náš kraj skončil poslední v průzkumu ohledně života v něm, nechtěla jsem tomu věřit. Pro mě je to ten nejlepší.

Vím, že na svět se nesmíme dívat přes růžové brýle, jak my Poláci říkáme : ,,Nie wszystko złoto co się świeci" (není všechno zlato, co se třpytí). Proto je nutno ohradit se trochou kritiky. Místo, kde žijeme, je nechvalně známe ze špinavého ovzduší. Je to velmi špatné a mělo by se s tím , dle mého názoru, něco dělat.Trpíme pak mnohými chorobami dýchacího traktu, někdy se nám těžce dýchá a jde to například také velice poznat při čištění oken či čehokoli jiného. To ale není jediné, co se mi nelíbí. Podle mě by se v městech mělo vysazovat více zeleně. Mám velmi ráda parky a přírodu obecně , a jsem velmi nerada, když si chci v létě sednout v parku na trávu , ale bohužel nemůžu, protože tam je jen úzký pás trávy nebo jiný problém , který mi neumožňuje si krásné dny takto užít.

Doufám , že mé námitky, ale také pozitiva se vám budou líbit , a možná se i něco málo změní. Moravskoslezský kraj je mým domovem, a proto na něj nemám moc co říci. Miluji tady žít a prožívat všechny události, které se zde udávají. Doufám , že tento kraj bude vždy to, co je teď , a nezmění se. Vždy budu vzpomínat a poukazovat na to, že jsem odtud.

Magdalena Górniaková Polské gymnázium-Polskie Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego, Český Těšín