Mohutné a neoblomné vrcholky hor sklánějící se starostlivě nad malebnými valašskými chaloupkami, nad obdivuhodnými údolími či nedohlednými lány polí. Dědictví, které jsme už před staletími obdrželi od našich předků v podobě dech beroucích památek, mnohdy vytvořených pouze lidskýma rukama. Hrady a zámky zrcadlící se z vyvýšených míst do zčeřených hlubin vod, plných pstruhů. Lesy, jejichž svěží zelení prochází životodárné paprsky slunce.

A konečně i každý z nás, jedinečný a neopakovatelný člověk, jehož předností je dobré srdce. Tak jsme to všechno dostali. Ale staráme se o tyto dary dobře? Je v našem kraji opravdu jen to krásné? Všichni víme, že to tak úplně ideální není. Součástí našeho uspěchaného života se mnohdy stávají dny, kdy se krása slunce vytrácí a vše přikrývají ponuré zplodiny, jejichž částečky proklouzávají všude. Určitě i k našim uším doléhají příběhy, v nichž lidská srdce kamení a my jsme schopni ublížit druhým. Stejně tak všichni známe ta krásná místa přírody, ze kterých se pomalu stávají skládky směsného odpadu. Možná si právě říkáte, že se vás tento fakt netýká.

Ale stejně tak musíme počítat s odpovědí některých, kteří třídit odpad nemusí, protože už to dělají jiní. Pokud nezačneme sami od sebe, pravděpodobně se nic nezmění. Moravskoslezský kraj je krásný. A všichni z nás přece chceme žít tam, kde se budeme cítit bezpečně, kolem sebe budeme mít čistý vzduch a usměvavé lidi! Udělejme každý trochu proto, aby nedostatky z našeho kraje zmizely. Zachovejme srdečnost lidí, tradice, i krásy naší přírody neporušené pro další generace. Je v našich silách utvořit vlídný kraj pro všechny. Stačí tak málo a společně uděláme velkou věc!

Marie Hološková,1.A, SPgŠ a SZŠ Krnov