Před nějakou dobou jsem přemýšlela o svém budoucím životě. Zabývala jsem se nejen otázkou, s kým jej strávím, ale také kde bych chtěla bydlet, jaké je mé ideální místo pro život. Zpětně jsem si uvědomila, že jsem při bádání neopustila Moravskoslezský kraj.

Narodila jsem se v samotném krajském městě, v Ostravě. I přes to, že jsem zde moc dlouho nebydlela, mám na toto město hezké vzpomínky z dětství. Obzvláště na návštěvy u prarodičů, kteří bydleli nedaleko Nové radnice. Na rohu téhož paneláku, kde bydleli, sídlila samoobsluha, kam babička chodila, aby koupila buchtu makovník, načež jsme nadávali, že ji neustále zmenšují. Mám dvě mladší sestry, takže nás rodiče občas brali do parku Komenského. Netřeba popisovat, jak jsme si užívaly místní houpačky a různorodé zábavní prvky! Osobní vztah mne pojí se zoo Ostrava či Planetáriem Johanna Palisy.

Samozřejmě nejen mou oblíbenou činností je jízda tramvají po tak milém městě! Poslední dobou se mi čím dál víc líbí nákupní střediska, avšak i odtud člověk nemá daleko do nedalekého parku či jiné oblasti pro relaxování. Jako čerstvá aktualita mě zaujala nově opravená katedrála Božského Spasitele, kterou stojí za to vidět. Současně mne k návštěvě lákají různé technické památky, z nichž některé jsem mohla navštívit i se školou.

Na svou bývalou základní školu budu vždy ráda vzpomínat a o to víc jsem nadšena ze současné střední školy, která nejen kvalitním vzděláváním, ale také přátelskou atmosférou připravuje studenty na život. Jelikož nemám ještě úplně jasno, na jakou vysokou školu se vydám, ráda poznávám místní fakulty a zjišťuji, že mám opravdu široký výběr oborů. Takže v našem kraji mají studenti budoucnost. Nemůžu opomenout kulturní a sportovní akce, domnívám se, že každý si přijde na své. A to platí i za hranicemi tohoto úžasného města!

V našem kraji máme desítky až stovky dalších zajímavých míst. Ať už zavítáme do měst, třeba do památkově chráněného Příbora či Štramberku, po cestě se můžeme zastavit v technicky založené Kopřivnici. Kraj zdobí i krásné hrady a zámky, mými oblíbenými jsou zámky Kunín a Hradec nad Moravicí. Nedílnou částí Moravskoslezska je příroda. Beskydské kopce lákají na dlouhé romantické výšlapy, nicméně také vybízejí k atraktivním zimním sportům. Hory jako Javorník, Radhošť či Lysá patří k často navštěvovaným.

Na severu kraje se tyčí Jeseníky, které mám obzvláště v oblibě. Mají svou nezapomenutelnou a neopakovatelnou atmosféru. Jsou prostě krásné. Věřím, že nejen pro mě. I zde, zdánlivě daleko od větší civilizace, najdeme místa plná překvapení.

Světlá Hora, tato malá obec je domovem a tréninkovým střediskem několika desítek dostihových koní, včetně pravidelných účastníků samotné Velké pardubické. Můžeme zde narazit na stopy Registany, Železníka či dokonce žokeje Josefa Váni! Tradiční dostihový den přiláká každoročně diváky z dalekého okolí, ba i z opačného konce kraje!

Všechno nemůže být ideální, což platí také v našem kraji. Nejvíce bych si přála změnit problém nezaměstnanosti. Není normální, aby lidé nejen s vysokoškolským vzděláním nemohli najít práci. Ovšem to se týká celé republiky. Další věcí, která mi chybí, je modernizace určitých budov vyhlížejících stylem budovatelským, což je spíše úsměvnější záležitostí, avšak takové „skvosty" na reprezentaci moc nepřidají.

Na závěr se vrátím k mé počáteční úvaze. Klidně strávím svůj doufám, že šťastný život v Moravskoslezském kraji. Je tu dost krásných míst pro život. Ušlechtilých koní. A ten jeden jediný protějšek. I když makovník dnes už asi neseženu. Bude se mi zde nadále líbit!

Marie Jurečková, 1.A, Masarykovo gymnázium Příbor