Když jablko, tak rajské, a když děvuchu, tak z Prajzské…

Co nám chybí? Především čisté ovzduší

V Moravskoslezském kraji jsem se narodila a stále zde trávím svůj život. I po osmnácti letech na Hlučínsku musím říci, že mi tento kraj tak přirostl k srdci, že bych nechtěla bydlet jinde. V čem je ale tak výjimečný?

Určitě se může pyšnit krásnou přírodou. Obklopují ho Beskydy a Jeseníky. Nikdy nezapomenu na zážitek, kdy jsem v pět ráno šlapala na „Lysou", abych stihla východ slunce. Ale proč? K čemu taková námaha? Co uvidí člověk tak zajímavého, že se odhodlá k tomuto výstupu? Když se v cíli zadýchaný opře o kmen stromu a vidí, jak obrovská oranžová koule stoupá nad obzor beskydských hor, je to něco fantastického. V tu chvíli si připadáte jako v pohádce, ale je to skutečnost. A tato skutečnost se nachází u nás, v Moravskoslezském kraji, v Beskydech, o kterých už sám Bezruč psal.

Co je na Moravskoslezském kraji „nej-"? V první řadě bych vyzdvihla kulturu. Evropské kulturní dědictví a národní kulturní památku Dolní oblast Vítkovice. Ne nadarmo se jí přezdívá „Ostravské Hradčany". Nic podobného už v České republice nenajdete. Samozřejmě nelze opomenout ani krásnou architekturu města Opavy, nádherné hrady a zámky, muzea či divadla.

Rovněž sportovní vyžití je zde velké a o vysoké školy není nouze. Z našeho kraje pochází také mnoho známých osobností. Kdo by si nevzpomněl na slavného hudebního skladatele Leoše Janáčka, atleta století Emila Zátopka nebo učitele národů Jana Amose Komenského? A nějaká osobnost ze současnosti? Přece náš bard Jarek Nohavica.

Najde se vůbec něco, co nám tady chybí? Nad touto otázkou jsem uvažovala dlouho. Po nějaké chvíli jsem ale přece jen na pár věcí přišla. Myslím, že za všechny obyvatele Ostravska mohu říci, že nejvíce postrádáme čisté ovzduší.

Ale proč tomu tak je?

Asi je to způsobeno jak nezodpovědností lidí, kteří dokážou topit vším, co se jim dostane do ruky, tak průmyslovou výrobou. Moravskoslezský kraj je ekonomicky závislý na těžkém průmyslu. Dominují zde firmy jako OKD, Vítkovice Machinery Group, Vítkovice Steel, ArcelorMittal či Třinecké železárny.

Zejména o první jmenované firmě se v současnosti v médiích hovoří, že je ve vážných ekonomických problémech a její útlum by určitě zvýšil nezaměstnanost.

A to je asi další věc, která nám chybí. Dostatek pracovních míst. Kraj se potýká s vysokou nezaměstnaností, a proto se mnoho hlavně mladých lidí stěhuje jinam. Já však pevně věřím, že díky pracovitosti a kreativitě zdejších lidí se s tím dokážeme poprat, protože jak zpívá Jarek Nohavica v jedné ze svých písní „Ostrava je region razovity".

Co na závěr? Moravskoslezský kraj je úžasné místo pro život. Každý si tady najde to své. Já pocházím z „Prajzské" a jsem za to ráda. Víte, co se u nás s oblibou říká? Když jablko, tak rajské, a když děvuchu, tak z Prajzské. No a pak se ptejte, která děvuch a by tady nechtěla žít…

Monika Wanderburgová, 3. ročník, Gymnázium Josefa Kainara, Hlučín