Moravskoslezský kraj jako místo pro život

Moravskoslezský kraj je v celé České republice známý jako kraj, který je plný průmyslové výroby s ne příliš vhodnými podmínkami pro život, kvůli špatnému ovzduší. Podle mě má však každá část České republiky nějaké výhody a nevýhody.

Průmyslová a hutnická výroba má na tento kraj největší vliv a ovlivňuje každodenní život lidí. Nejhorší je určitě smog, který nejvíce produkují Třinecké a Vítkovické železárny. Znečištěné ovzduší poškozuje zdraví obyvatel a zároveň škodí vzhledu přírody. Tento problém je podle mého názoru neřešitelný.

K čemu pak je, že ve městech jsou měřící stanice znečištění ovzduší, když nám to pouze připomíná, jak špatně na tom jsme. K tomu se připojí spousta obyvatel, kteří ve svých domech topí nevhodným palivem a ovzduší znečišťují také. Často slýchávám v televizi, hlavně v podzimním a zimním období, jak musí stát tomuto kraji pomoci, ale situace se podle mě vůbec nezlepšuje. Na druhou stranu velké podniky, i když znečišťují ovzduší, poskytují mnoho pracovních příležitostí.

Líbí se mi, že stát začal více investovat do ozdravných pobytů pro děti a občany zasažených oblastí. Samozřejmě není možné, aby se těchto pobytů zúčastnil každý.

Když pominu špatné ovzduší, tento kraj má krásnou historickou tvář, nádhernou přírodu, kouzelná pohoří Beskydy a Jeseníky, povodí řek a vodní nádrže. Lidé zde mohou využít jak letní, tak zimní aktivity.

Každá oblast v kraji má svou typickou kulturu, kterou poznáte často odlišným nářečím. Já žiji v Českém Těšíně, kde se prolínají kultury českého a polského národa. Mně se tady líbí, ale nebudu se někdy v budoucnu bránit životu mimo tento kraj.

Natálie Zíková, Střední škola Havířov – Prostřední Suchá