Pokud chceme poznat krásy Moravskoslezského kraje, musíme nejprve zamířit do jeho hlavního města Ostravy. Ostrava na nás zapůsobí svým ruchem, průmyslem, památkami a v neposlední řadě zelení. Průmyslové závody se vzájemně prolínají se soubory obytných budov, které poskytují příbytky pro pracovní síly.

Místem nadmíru ojedinělým a zajímavým je část nazývaná Vítkovice. Protéká ji dravá řeka Ostravice, nabízející možnost odpočinku. Ostrava je nevyzpytatelná, někdy můžeme cítit ve vzduchu vůni posekané trávy, vůni lipových květů a kaštanových sadů, jindy se k nám line zápach z továren. Ostravští obyvatelé jsou pořád uspěchaní, hluční, avšak dokáží být i usměvaví a upřímní.

Západní část Moravskoslezského kraje vyplňuje rozsáhlá Jesenická podsoustava náležející Krkonošsko-Jesenické soustavě. Ten, kdo si libuje v krásách přírody a okusí kouzlo Jeseníků, musí se zde vracet. K vidění jsou zde snad všechny odstíny zelené. Stromy nám vdechnou zpět ztracenou energii a my se můžeme lehkým krokem vznášet po úzkých stezkách mezi půvabnými bylinami. Hlady na cestách neumřeme, tu a tam si můžeme zobnout lahodné lesní plody.

Slezské nížině dominuje členitá Opava. Zapůsobí na nás historickými stavbami, které spolu sousedí, jako by se držely za ruce. V noci, když se rozsvítí světla, je jejich vzájemnost ještě větší. Když projíždíme okolím Opavy, zmocňují se nás protichůdné pocity. Na obnažených loukách vidíme pozůstatky krutých bojů druhé světové války. Svědčí o tom vystavená bojová technika a tyčící se památníky bojů.

V Moravskoslezském kraji vystoupily v dávné minulosti na zemský povrch strakaté vyvřelé horniny, jejichž základní světlejší hmota je zdobena nádhernými jehlicemi či sloupci. Krajina Beskyd nás vždy přivítá a obejme teplou náručí, poskytne nám bujaré lyžování, plné košíky hub a zdravotní procházky podzimní krajinou. I malíř by měl radost, jak vše hraje barvami. Červená si podává ruku se žlutou, hnědou i zelenou. V Beskydech je potřeba navštívit Lysou horu, Pustevny, Ondřejník, vodní nádrž Šance.

V jižní části kraje spatříme pestrou mozaiku kopců a vyvýšenin Podbeskydské pahorkatiny, táhnoucí se od Frýdlantu nad Ostravicí k Hodslavicím. Za pozornost stojí městečko Štramberk, kde můžeme již z daleka vidět Štramberskou Trúbu. Chuťové pohárky nám naplní perníkem vonící Štramberské uši. V jeskyní Šipka nás zcela pohltí pravěk. Byla zde nalezena spodní čelist dítěte neandrtálského člověka.

Nelze ani vylíčit, kolik krás Moravskoslezský kraj má. Nezbývá nám nic jiného než přijmout jeho nabídku a prozkoumat ho.

Petra Husárová, 3.A, Gymnázium EDUCAnet Ostrava