C o kraji chybí? Lidskost. Ano, čtete dobře. To, co náš kraj někdy postrádá, je obyčejné lidské pochopení, ohleduplnost a laskavost. Mohli byste namítnout, že lidé jsou přece všude stejní, že v každém kraji bez výjimky se najde spousta lidí, kteří zrovna neoplývají darem vstřícnosti. Inu, máte pravdu. A přestože jsem procestovala křížem krážem celou republiku a potkala mnoho všelijakých lidí, žiji v tomto kraji, a tak si myslím, že zdejší náturu znám přece jen nejlépe. Nepopírám, čas od času se stane něco, co mě překvapí, něco, co bych od napohled rázného, neústupného a umíněného Moravana nečekala.

Protože i ten zdánlivě nejzatvrzelejší člověk v sobě může ukrývat plno citu a porozumění. Stačí mu jen trpělivě naslouchat a nedat šanci chybě prvního dojmu. Ke vzteku ovšem je, že tenhle omyl děláme všichni. Vidíme rozezleného, nepříjemného horníka, a už nás nenapadne, že přišel o práci. Pozdravíme zamračeného a neochotného řidiče autobusu, který své nynější povolání v životě dělat nechtěl. Prodavačka v supermarketu překotně odpapouškuje naučenou frázi o spokojenosti s nákupem jen proto, že to má přikázáno, třebaže ji více zajímá to, jestli svým platem uživí rodinu, než samotná odpověď zákazníka. A tak bych mohla pokračovat donekonečna.

A tady se dostávám k možné podstatě problému. Asi je ta občasná lidská netaktnost nebo nezdvořilost jen výsledkem uspěchané doby, třeba i tvrdých pracovních nebo životních podmínek. Není čas na milý úsměv, odpočinutí od těžké práce, přátelské hovory s kolegy. A tak se nám mnozí lidé mohou jevit jako neteční a nevšímaví jedinci. Pod křehkou skořápkou lhostejnosti a nezájmu se ale vyskytuje odolné jádro plné společenskosti, pohostinnosti a vlídnosti, snad jen ta vůle něco změnit pokulhává. A v čem je tedy náš kraj „nej-"?

I když teď nabudím pocit protiřečení, zase právě v lidech. Já totiž vím, že většina Moravanů od přírody tu tvrdošíjnost a vytrvalost na sobě pracovat má. Přitom je to tak prosté – stačí se chopit první příležitosti a už ji nikdy nenechat protéct mezi prsty. Kdo jiný by to měl zvládnout než houževnatý Moravan, no ne? Samozřejmě se i tady najdou tací, kteří se pravděpodobně nezmění. Tedy alespoň ne k lepšímu. Bohužel. Ačkoliv kdoví? Třeba je to všechno tím smogem… 

Tereza Gottwaldová, Masarykovo gymnázium, Příbor