Moravskoslezský kraj, kraj s vysokou nezaměstnaností, kraj sužující smog, kraj na okraji České republiky, kraj poznamenaný průmyslem, ale také kraj s rodišti známých osobností. To vše může nabídnout Moravskoslezský kraj. Schází něco tomuto kraji, nebo naopak patří k nejlepším krajům ČR?

Dle mého názoru se tento kraj neumí prezentovat. Schází mu dovednost rozvíjet cestovní ruch. Příkladem mu mohou být třeba kraje jižní Moravy, které turisty lákají na víno a teplé počasí, nebo Karlovarský kraj, do kterého každoročně přijíždějí turisté ze všech koutů České republiky, aby viděli filmový festival. V neposlední řadě také Středočeský kraj, který nejen svou historickou částí Prahy, ale i kulturními akcemi dokáže okouzlit turisty. Zdá se mi, že náš kraj se neumí vymanit ze stínu těžkého průmyslu. Možná je to jen můj subjektivní názor navíc ovlivněný médii. Však většina médií jako by se v souvislosti s Moravskoslezským krajem zmiňovala jen o smutných nebo katastrofických situacích, a opomíjela to, co Moravskoslezský kraj má.

Mezi krásy našeho kraje patří nejen hřebeny Beskyd a Jeseníků. Patří zde třeba rodiště naši nejlepší tenistky Petry Kvitové, známého skladatele Leoše Janáčka, spisovatele Petra Bezruče nebo zpěváka Jaromíra Nohavici a mnoha dalších. Tolik známých osobností narozených v našem kraji nám mohou ostatní jen závidět. Náš kraj nezaostává ani v počtu historických a vzdělávacích památek. Například zámek Hradec nad Moravicí, zámek Raduň, Slezskoostravský hrad, Radnice v Ostravě nebo dnes velice známá oblast Dolních Vítkovic s dominantním Gongem a další.

Proto si myslím, že se Moravskoslezský kraj potřebuje zbavit „nálepky" průmyslového kraje a ukázat turistům své krásy. Nedomnívám se, že by mu něco scházelo, jen neumí na tyto zajímavé věci upoutat pozornost. Přála bych si, aby život v Moravskoslezském kraji nebyl zatížen těžbou a obyvatelé kraje mohli dýchat čistý vzduch. Na druhé straně při omezení těžby by o práci přišla velká část obyvatel, která pracuje právě v tomto odvětví. Proto nevím, zda je lepší zachovat průmysl, ale bude se nadále zhoršovat stav ovzduší. Nebo omezit průmysl a těžbu na minimum, a rozvíjet cestovní ruch, tím se ale zvýší procento nezaměstnaných v našem kraji.

Závěrem bych chtěla podotknout, že ať už se náš kraj do budoucna rozhodne jakkoliv, měli bychom si uvědomit, že náš kraj „není na okraji" , a má co nabídnout.

Vanda Sýkorová, Gymnázium Mikuláše Koperníka v Bílovci