„Máme zprávy od klientů, že je jednodušší ho sehnat a jeho cena dost klesá," potvrdil například pracovník karvinské poradny Modrý kříž Filip Švehelka.

„Novým fenoménem je bohužel experimentování dětí a samozřejmě také mladistvých. V praxi se setkáváme s rodinami, které jinak velmi dobře fungují, ale toto riziko podcenily. Rodiče většinou nepřehlédnou, když jim dítě přijde domů opilé, ale to, že experimentuje nebo již užívá drogy, nepoznají, neboť v začátcích užívání toto není snadné rozpoznat," upozornil dále Švehelka.

Výměnný program

Stále vyšší počet užívání této drogy registruje třeba také orlovské K-Centrum. Důkazem jsou narůstající počty jehel a stříkaček v rámci takzvaného výměnného programu.

„Veřejnost si tady často mylně myslí, že je to nějaká zbytečná podpora a pomoc uživatelům drog. Ale tento program je především pro to, aby před dopady užívání drog a šířením nejrůznějších infekcí chránil právě širokou veřejnost. Jsme rádi, že se nám díky dlouhodobé práci podařilo naše klienty vychovat tak, že nebezpečný užitý injekční materiál nosí k odborné likvidaci k nám, místo aby se válel někde v komunálním odpadu či po ulicích," vysvětluje pracovník K-Centra Orlová Martin Duda.

Na klesající věk uživatelů drog pak upozornil také Michal Fabian z havířovského Centra drogové pomoci. „Návykové látky se objevují už na základních školách," sdělil Fabian.

Podle Michala Zvonaře z českotěšínské poradny Modrý kříž pak drogy nejvíce užívají lidé ve věku kolem 22 let. „Jen několik našich klientů má přes třicet," dodal Zvonař.

„Velký problém je také fakt, že mladí mají tendenci nebrat drogy jako významné riziko, ale berou je, že experimentují a že je to životní styl," bere si dále slovo havířovský protidrogový odborník.

Jak dále říkají odborníci na toto téma z Karvinska, k drogám a jejich problémovému užívání může mnohdy vést velmi snadná a nenápadná cesta. „Vyzkouším pervitin, budu po něm aktivní jako kamarád a všechno stihnu. Postupně se pak z experimentu může stát častější užívání, až se nakonec droga dostane na přední místo v životě," upozornil Filip Švehelka z Modrého kříže v Karviné.

Všechna výše zmíněná centra pro pomoc v boji s užíváním drog tak nabízejí také poradenství pro rodiče, kteří se sami mohou v rámci prevence, nebo když už mají podezření, že jejich děti s drogami experimentují, obrátit na odborná pracoviště a vyhledat jejich radu a pomoc. Centra se také zaměřují na preventivní programy pro stále nižší věkové skupiny, a to nejen v rámci přednášek na školách a dalších těchto činností.

Užívání pervitinu jako největší drogový problém karvinského okresu ostatně potvrzuje i policie.

„Ano, nejvíce zneužívanými nelegálními drogami jsou tady dlouhodobě pervitin a také marihuana," uvedla policejní mluvčí Zlatuše Viačková.