Areál v Březinách, který provozuje Moravskoslezský kraj, čeká dvouletá rekonstrukce a modernizace, která přijde na skoro 300 milionů korun. K zemi půjde část budov a na jejich místě vyroste zcela nová budova čtvercového půdorysu s centrálním venkovním prostranstvím.

Ve čtvrtek dopoledne přijíždí před hlavní vchod jedna sanitka za druhou, naloží klienty, jak chodící, tak na lůžku, a vyráží směr Orlová. Sanitky záhy střídají dodávky a valníky a silní muži nakládají vše, co je třeba převézt na nové místo.

V sanitce sedí paní Věra s kamarádkou Marií, obě jsou trochu posmutnělé a lehce nervózní.

„Stěhujeme se,“ oznamují mi. Paní Věra z Petřvaldu pochází a v domově žije už tři roky. Nestěžuje si. Naopak se jí tady líbí. „Dobře se tu o mě starají, všechno mám po ruce, sestřičky jsou fajn. Bylo tu dobře,“ říká třiasedmdesátiletá žena a dodává, že se trochu obává, co ji čeká v novém bydlišti v Orlové.

„Doufám, že se nám tam bude líbit, ale těším se, až se sem zase vrátím,“ říká s lehkým úsměvem seniorka.

Částečná demolice a pak vyroste nový objekt

Tento týden stěhování finišuje, ve čtvrtek dopoledne opouští petřvaldský areál poslední klient. „Od pondělí jsme přestěhovali přes 90 klientů do prostor v orlovské nemocnici, která nám poskytla prostory. V hlavní budově máme celá tři patra a jedno ještě v léčebně dlouhodobě nemocných,“ říká Pavel Zelek, ředitel Domova Březiny.

Cestou do zahrady mi ukazuje dva domy, bývalé ubytovny pro brigádníky, které půjdou k zemi. Areál domova pro seniory tady vznikl v roce 1975 právě úpravou budov, které do té doby využívala šachta, která bývala naproti přes silnici – důl Čs. Pionýr, nebo dříve také jáma Evžen.

Ředitel domova Pavel Zelek má dokonce kancelář ve vilce, která sloužila ředitelství dolů. Vše ale prošlo přestavbou na přelomu tisíciletí a teď začíná další, protože areál už je dávno za zenitem „Jsme poslední z krajských zařízení tohoto typu, které se konečně dočkalo modernizace,“ říká Zelek.

Na nový areál, jehož realizaci bude provádět Beskydská stavební z Třince, se už teď těší. „Myslím, že to bude moc hezké, ale bude tady hodně práce,“ ukazuje na terénní nerovnosti. Areál totiž stojí na odvale ze šachty.

Nová třípodlažní čtvercová stavba bude uzpůsobena klientům, kteří trpí demencí, především to bude prostor bezpečnější s uzavřeným nádvořím, kde bude možné pořádat volnočasové aktivity, samozřejmě s možností vyjít i do zahrady.

„Na patře bude dvanáct uživatelů, kteří budou mít kompletní zázemí. Dosud v té staré části měli toalety a sprchy jedny pro celé patro,“ připomíná ředitel domova.

Kapacita zařízení zůstane stejná, 150 klientů. Nové budovy dostanou zcela nové vybavení a inventář, to, co je ještě funkční a použitelné, se využije. „Vyhodit sto padesát polohovací postelí je velký přepych, který si nemůžeme dovolit, takže něco nám určitě zůstane,“ dodává Pavel Zelek.

Po dokončení rekonstrukce, která je naplánovaná na dva roky, je v plánu ještě dovybavení technologie kuchyně, které také pár týdnů potrvá.