Společenská událost slavnostní povahy. Takto by se dal charakterizovat ples. Právě v nadcházejících týdnech se právě plesová sezona hlásí o své slovo. Plesy bývaly v minulosti především výsadou šlechty.

V průběhu 19. století se postupně staly běžnou součástí tehdejší měšťanské společnosti, v té době byly takovéto lidové plesy označovány slovem bál. Pořádaly je obvykle různé občanské spolky nebo profesní a stavovská společenstva cechy. Nejinak je tomu dnes.

Současné trendy

Jak se ale na takový ples připravit? Jakou barvu šatů pro letošní rok zvolit? Jak se nalíčit podle posledních trendů?

„Záleží na tom, na jaký ples se dotyčná dáma chystá. Pokud jde na nějaký menší ples, volí splývavé šaty ze šifonu nebo organzy. Pokud se připravuje na velký ples typu Diamantového plesu v Hotelu Imperial nebo na pražský Žofín, volí velkou róbu. Zásadně to vždycky musejí být dlouhé šaty. A co se týká barev, letos je zájem o pastelové šaty zelenkavá, žlutá, červená, křiklavá malinová, veselé tóny. Naprosto opadá zájem o černé šaty. Tvarově pak spíše užší, ale se sukní do písmene A," říká majitelka ostravského Salonu Paris Renáta Baková. U mužů dominují tmavé obleky, z lesklejších materiálů, doplněné třeba ostře červenou nebo bílou kravatou.

„Na plesy se půjčují nejrůznější šaty, líbí se jednoduchý styl naprosto bez jakéhokoliv zdobení, stejně tak jako šaty krajkové nebo s odhalenými zády. Snad jediné kritérium plesové šaty jsou vždycky dlouhé délky, říká Jana Ksiažková z ostravského salonu Angelika. „Prodáváme také šperky a v těch jednoznačně vedou ty stříbrné," dodává.

„Co se týká účesů, u dlouhých vlasů se na plesy češou copy v podobě takzvané rybí kosti, kdy se pak prameny povytahují a cop vypadá nadýchaně, bohatě. Hodně jsou v módě asymetrické účesy. Ženy zdobí účes také nejrůznějšími čelenkami se závojem," říká kadeřnice Lenka Henčlová z ostravského Hair studia L.I.M.P.

„Letos určitě dominuje zlatá barva, zlaté stíny, také černá. Důležitý je třpyt. Na plesovou sezonu se líčí ženy výrazně a podle poslední francouzských trendů z Paříže jsou to výrazné řasy, černá linka a právě odstíny zlaté nebo bronzové na víčka. Dokonalý vzhled pak doplní hvězdý prach přes rtěnku," popisuje Barbora Hájková z Beauty salonu Sotis v Ostravě.

Plesové šaty a šperky aneb Čeho se vyvarovat

*Nesnažte se nahradit drahé šperky levnou bižuterií, celkový dojem tím můžete dokonale pokazit

*Kupte si k plesovým šatům luxusní šperk vydrží vám léta. Zvolte sérii náhrdelník, náušnice, náramek i prsten.
*U šatů bez výstřihu nebo se stojáčkem náhrdelník zvažte.

*Pokud máte šaty v horní části z krajky nebo zdobené třpytkami, kamínky či flitry, rozhodně náhrdelník vynechejte.

*Náhrdelník nikdy nepatří přes šaty a neměl by být nikdy delší než váš výstřih.

*Běžný řetízek s přívěskem se na ples nehodí, stejně tak různé náboženské symboly či znamení zvěrokruhu.

*Náušnice a jejich výběr k plesovým šatům souvisí s výběrem účesu chcete-li upozornit na krásné dlouhé vlasy, náušnice vynechejte nebo volte drobný model.

*Vlasy vypnuté do drdolu nebo výčesu či krátké vlasy snesou výrazné náušnice

*Náramky se obvykle z plesových outfitů vylučují. Mohou totiž dělat problémy při tanci padat partnerovi na dlaň.

*Zásnubní a snubní prsteny se mají nosit nepřetržitě, nechejte si je i na plese. A ponechat si lze i svůj prsten, který běžně nosíte. Velké barevné prsteny ale musejí barevně ladit s róbou.

Tipy Deníku kam na dětský maškarní ples

* Maškarní ples s klaunem Hopsalínem, 17. 1. 2016, KD Hlučín, 15 hodin
* Dětský maškarní karneval, 23. 1. 2016, DDM Poruba, 15 hodin
* Dětský maškarní ples SDH Hlučín, 24. 1. 2016, KC Hlučín, 14 hodin hodin
* Veselé odpoledne pro děti plné písniček a tance s myškou Klárkou a veverkou Terkou, Klub Akord, 31. 1. 2016, 15 hodin
* Velký pohádkový karneval, 28. 2. 2016, KD Akord, 15 hodin
* Dětský maškarní karneval, KD Tichá, 6. 2. 2016
* Karneval pro děti, Pod Zeleným dubem, 7. 2. 2016, Bohumín, 15 hodin

KALENDÁŘ PLESŮ V KRAJI

- pro zvětšení klikněte na obrázek

close zoom_in