Zařízení se kvůli přílivu migrantů otevřelo hodně narychlo. Dosud tak třeba stravu pro cizince dovážela cateringová firma, kuchyně totiž ještě nefungovala. Klienti volí ze tří druhů jídel, nad běžnými a vegetariánskými pokrmy jich většina upřednostňuje muslimskou stravu. Nejčastěji jde totiž o muže ze Sýrie, Afghanistánu, Pákistánu, Iráku a Íránu.

Uprchlíci jsou do Vyšních Lhot převáženi ze zařízení v Zastávce a Bělé pod Bezdězem. „Stávající kapacity jsou dostatečné a v záloze připravujeme další kapacity včetně opatření k návratům. Jde o nepřetržitý proces, kdy do zařízení pro zajištění cizinců stále někdo přichází a odchází. Reagujeme pružně na danou situaci, a to především kvůli umístění rodin s dětmi, lidé jsou tak stále v rámci našich kapacit přesouváni," řekla včera Deníku mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá.

Čekání na správní vyhoštění, předání v rámci dublinského nařízení nebo předání do jiné země v rámci readmise si běženci můžou krátit volnočasovými aktivitami, třeba i sportem. Kdo z uprchlíků poruší vnitřní pravidla, jako je například zákaz používat násilí nebo opustit vytyčený prostor, míří do přísnějšího režimu se speciálním venkovním prostorem. Počítá se i s kamerovým systémem, na který bylo vypsáno zadávací řízení. Náměstek ministra vnitra Jiří Nováček předpokládal před otevřením objektu celkové náklady na jeho oplocení, kamerový systém a vybavení ve výši deset milionů korun.

Obyvatelé Vyšních Lhot, kteří se báli o bezpečnost v obci, si na nové sousedy pomalu zvykají. Nic jiného jim ani nezbývá. Útěchou jim může být, že obec zřejmě získá příspěvek osm korun za jednoho cizince na den. Přislíbil to ministr vnitra Milan Chovanec. Život v obci se nijak výrazně nezměnil, kvůli otevření uprchlického zařízení a stavebním pracím ale například zhoustl silniční provoz.