Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Po Odře z Polska až pod Ostravu? Zájem tady je

Bohumín - Vznik nových pracovních míst nejen při výstavbě Oderské vodní cesty, ale i při jejím využívání, a také energetická nezávislost regionu.

28.5.2016
SDÍLEJ:

Kanál Dunaj-Odra-Labe by měl vést i tudy - přes soutok Odry s OlšíFoto: Libor Běčák

To jsou jen některé z popdpůrných argumentů, které zazněly na bohumínské konferenci Oderské fórum-Forum odrzańskie. Jeho tématem bylo splavnění řeky Odry z polského města Kędzierzyn-Koźle až do Ostravy a Mošnova.

Podle prezidenta Sdružení Pavla Bartoše představuje splavnění Odry do Ostravy a Mošnova obrovskou příležitost pro region, pro jeho hospodářské oživení.

„Samozřejmě se to netýká jen Moravskoslezského kraje, ale všech příhraničních regionů v rámci Evropského seskupení pro územní spolupráci TRITIA," uvedl Bartoš.

O hospodářském významu splavnění Odry se mluví už desítky let. Polská strana věnuje Oderské vodní cestě velkou pozornost, chce dosáhnout splavnění Odry na IV. stupeň. Podle Przemyslawa Zukowskiego z ministerstva mořského hospodářství a vnitrozemské plavby si polská část splavnění úseku Kędzierzyn-Koźle Ostrava Mošnov vyžádá 1,67 miliardy zlotých.

Česká strana chystá zpracování Studie proveditelnosti pro vodní koridor Dunaj-Odra-Labe. V jejím rámci se má vybrat jedna ze dvou variant řešení obchvatů meandrů řeky Odry v Bohumíně.

„Česká strana v některých přístupech a krocích zaostává za Polskem, to by se mělo zásadně změnit. Je třeba usilovat o vybudování alespoň úseku Kędzierzyn-Koźle Ostrava Mošnov, jeho přínos pro Moravskoslezský kraj a Českou republiku může být velký a může být zásadní pro konkurenceschopnost," zdůraznil vládní zmocněnec pro Moravskoslezský kraj Jiří Cienciala.

Řeka Odra je splavná s určitými problémy od přístavu ve Štětíně až po město Kędzierzyn-Koźle, které leží asi 50 kilometrů od hranic s Moravskoslezským krajem. Splavněním Odry až do Ostravy-Mošnova se Oderská vodní cesta prodlouží o 90 kilometrů.

Autor: Tomáš Januszek

28.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Žáci 1.B, ZŠ a MŠ Ukrajinská 19, Ostrava-Poruba

Představujeme prvňáčky z ostravských ZŠ Ukrajinská a Na Mlýnici

Ivo Vondrák jako host on-line rozhovoru v ostravské redakci Deníku.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Ragbisté Mariánských Hor si zahrají rozhodující zápas o extraligu

Ragbisté Mariánských Hor budou bojovat o extraligu. Tým trenéra Roba Vanna sice v závěrečném kole Českého poháru, skupiny Morava, nezískal na hřišti Zlína původně potřebný bod, a prohrál tam 9:29, nakonec jim však i tento výsledek zaručil postup do finále.

Osudy pevností na Opavsku? Klubovny, ubytování načerno nebo muzea či sklady...

Klubovny, ubytování načerno nebo muzea či sklady. Takové osudy mají dnes pevnosti a pevnůstky na Opavsku, které se budovaly v letech 1935 až 1938, tedy před více než osmdesáti lety. Mnohé z nich už dávno nepatří armádě, další se na převod do majetku historických spolků, jednotlivců nebo měst a obcí teprve chystají.

S ODISkou nově do Ostravy také žlutými vlaky

Na krajskou síťovku ODISKA budou moci cestující jezdit i vlaky RegioJet. Do systému budou zařazeny tři ranní spoje z Návsí.

Pouze čtyři strany v Moravskoslezském kraji mají v čele kandidátky ženu

V Moravskoslezském kraji jde do blížících se voleb šestadvacet stran a hnutí. Deník zjišťoval, kolik je na jejich kandidátkách příslušnic něžného pohlaví.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení