Vodohospodáři už také spočítali, že v Českém Těšíně dosáhla hraniční řeka desetileté vody a byla tam nejdravější. Pro srovnání ve všech okolních obcích po i proti toku to byla pětiletá voda nebo ještě menší.

Voda vyvracela stromy

Během intenzivních dešťů spadlo na území Českého Těšína několik stromů. Větve ztepilého jasanu v Karvinské ulici museli včera ořezat hasiči, aby jej stabilizovali.

„To ukazuje, že i na první pohled zdravé stromy mohou být ve skutečnosti nemocné a pak stačí vítr nebo podmáčení půdy, aby došlo k jejich vyvrácení nebo rozlomení. Laická veřejnost ne vždy příznivě reaguje na rozhodnutí pokácet nebo ořezat nějaký strom.

Zvláště v případě extrémního počasí není opatrnosti nikdy nazbyt a je třeba jednat rychle, jelikož jde o lidské životy," uvedl Daniel Křenek z českotěšínské radnice s tím, že v důsledku promáčení půdy může ještě dojít k dalším škodám.

Lidé mohou podle Křenka sami poznat, že by mohlo hrozit spadnutí stromu, když začíná kolem praskat půda a dochází k jejímu vyboulení.

Hasiči čerpají vodu ze sklepů

Poté, co se řeky rozvodní, hasiči ještě několk dní čerpou vodu ze sklepů rodinných domů něbo zahradních chatek, které stojí podblíž řeky. Tak jako například v Těrlicku-Hradišti, kde se Stonávka nevylila,ale několi sklepů přesto zaplavila.

„To je spodní voda, řeka se nevylila. Zažil jsem tu už horší situace, například před čtyřmi lety. To bylo daleko hůř. Shodou okolností, je to na den přesně," prozradil Deníku pan Adolf Lasota, před jehož garáží v sobotu dopoledne hasiči čerpali vodu z vylitého kanálu. „Bylo tu asi půl metrů vody, ale žádná hrůza. škoda prakticky žádné. To vysušíme. Pustíme kotel, otevřeme dveře, bude léto, to bude raz dva," říká optimisticky Adolf Lasota. (toj)

Hladiny řek klesly, přehrady ale ještě upouštějí

Boj s povodňovou hrozbou začali vodohospodáři na severovýchodě země už v pondělí, když zvýšili odtok z Těrlické přehrady. Ve čtvrtek byli hasiči voláni k prvním zásahům. Vítr vyvracel podmáčené stromy a strhával střešní krytinu. V Těrlicku museli bránit vylití potoka do chatové osady.

Přehrady snížily hladiny, aby zachytily příval z hor

Vodohospodáři ve čtvrtek pokračovali v přípravách na vydatné srážky, které byly pro Moravskoslezský kraj hlášeny na noc na pátek. Poté, co už v pondělí začali zvyšovat odtok z Těrlické přehrady, otevřeli ve čtvrtek ráno stavidla i na sousední Žermanické přehradě a také na přehradě Morávka. 

Pomocí přehradních nádrží vodohospodáři regulují hladiny v tocích pod nimi. Především Olší, Ostravicí a Odrou by se bez regulace mohla v případě náhlých vydatných srážek prohnat velká voda.

„Na Těrlické přehradě nyní odpouštíme 10 kubických metrů vody za sekundu. Ve čtvrtek ráno jsme dočasně odpouštění přerušili, protože v korytu Stonávky pod přehradou je strom. Ani přes snížení hladiny se nám ho nepodařilo odstranit, proto bylo odpouštění obnoveno," řekl Deníku šéf dispečinku Povodí Odry Jiří Pagáč.

Těrlickou přehradu vodohospodáři odpouštějí preventivně, aby byla schopna později zachycovat zvýšený přítok v době očekávaného deště a tím pomáhat řece Olši, na které žádná přehrada není. Právě Olše by mohla být srážkami zasažena nejvíce. Hladinu bude podle prognózy zvedat déšť na české i polské straně hranice.

Více vody se nyní valí také korytem řeky Lučiny pod Žermanickou přehradou. Lidé by měli být opatrní při pohybu v okolí meandrů v Havířově. Podmáčené vysoké břehy se mohou bortit.

„Do Žermanické přehrady jsme ve čtvrtek zvýšili přítok umělým přivaděčem z přehrady Morávka, která od rána odpouští 10 kubíků. V přivaděči udržujeme hladinu na bezpečném prvním povodňovém stupni. Pod hráz Žermanické přehrady pouštíme zhruba 5 kubíků," uvedl Pagáč.

Na velkou vodu se připravili také v Českém Těšíně, kde mají nový systém varování

Město se připravuje po varování meteorologů na případnou velkou vodu. V místních tocích se zvyšuje průtok a roste i hladina vody.

Ve skladu jsou základní zásoby písku a pytlů, pracovníci úřadu vyčistili měřící čidla na místních tocích a sledují průtoky na Olši a jejích přítocích. Současně budou mít poprvé možnost odzkoušet „naostro" systém nainstalovaný vloni v rámci projektu Zlepšení systému povodňové služby a preventivní protipovodňové ochrany pro město Český Těšín. V rámci něj byly na zdejších tocích instalovány nové vodoměrné latě a čidla, která průběžně informují zdejší krizový štáb o pohybu hladiny vody v nejrizikovějších místech. Největší a nejčastější problémy v Českém Těšíně přináší přitom nikoliv hraniční řeka, která je v centru regulovaná, ale její přítoky s četnými propustky a mostky.

„Bude to poprvé, co si odzkoušíme přesnost čidel během zvýšené vody a budeme moci vyladit případné nepřesnosti," říká tajemník povodňové komise Petr Nestrašil.

V rámci projektu je město nyní pokryto systémem rádiového hlášení, který umožňuje informovat obyvatelstvo v celém městě nebo jeho části. Hlášení se použili v případě například neprůjezdnosti komunikací případně evakuace.

Voda v Těšínské přehradě se již podle Nestrašila před hlášenou velkou vodou neupouští. Hladina v nádrží byla vloni natrvalo snížena o 30 centimetrů. (toj)

S deštěm hrozí regionu také silný vítr

V regionu se začaly projevovat také poryvy větru. Například u Žermanické přehrady a v Bělotíně foukalo ve čtvrtek rychlostí až 50 km/hod, v nárazech však vítr dosahoval vyšší rychlosti. Někde vyvracel stromy a lámal větve. 

"Do čtvrteční 17. hodiny mají profesionální a dobrovolní hasiči v Moravskoslezském kraji na kontě téměř sedm desítek výjezdů především k odstraňování spadlých stromů a větví na silnici a provizornímu upevňování uvolněných plechů na střechách. Počasí mělo vliv i na dvě dopravní nehody, kdy před, nebo na osobní automobil spadla silná větev. Obě se obešly bez zranění. Staly se na silnici mezi Odrami a Spálovem a ve Frýdku-Místku," uvedl mluvčí krajských hasičů Petr Kůdela. 

Ve 20. hodin foukalo nejvíce na Lysé hoře. V nárazech tam vítr dosahoval rychlosti 130 km/hod. 

Hasiči stavějí protipovodňové hráze

Jako první museli přijmout ve čtvrtek odpoledne protipovodňové opatření v Těrlicku. Při každém větším dešti je tam v ohrožení chatová oblast mezi řekou Stonávkou a Zavadovickým potokem nad Těrlickou přehradou.

Ve čtvrtek v 19 hodin se Stonávkou valilo 19 kubických metrů vody za sekundu, zatímco za normální situace to není ani celý kubík. 

"Když se ve Stonávce začne zvedat hladina, má to vliv na hladinu Zavadovického potoka, který se pod chatovou osadou do Stonávky vlévá. Voda z řeky se tlačí proti proudu potoka a z něj se pak vylévá k chatám. Tomu se snažíme bránit vodními vaky, které instalují a následně kontrolují naši hasiči," vysvětlil starosta Těrlicka Martin Polášek. 

"Jedná se o vaky dlouhé 4 metry napuštěné vodou. Účelem je zabránit vniknutí vody do zdejší chatové oblasti," informoval mluvčí hasičů Kůdela. 

Krizový štáb se sešel v Českém Těšíně

Kvůli zvyšující se hladině Olše v Těšíně zasedl krizový štáb. "Jelikož vydatně prší, hladina v tocích rychle stoupá a předpovědi počasí jsou pro nás nepříznivé, sejde se po půlnoci na radnici v Českém Těšíně krizový štáb. Jeho členové již dnes spát nepůjdou, perné chvilky čekají i na hasiče a strážníky," informovala ve čtvrtek večer mluvčí českotěšínské radnice Dorota Havlíková. 

„Situace se rychle mění, bohužel k horšímu. Roste průtok a hladina na naši hraniční řece. Ve 20.40 jsme s hladinou na 281 centimetrech přešli do 1. stupně povodňového nebezpečí, o dvacet minut později jsme měli již 290 centimetrů a vypadá to, že ještě v noci může nastat druhý stupeň. Stejně špatná je situace na místních tocích, které jsou u nás vždy problematičtější než řeka," uvedl starosta Vít Slováček, který současně velí povodňové komisi a krizovému štábu. Dodal, že dobrovolní hasiči z SDH Český Těšín – Město a SDH Český Těšín – Mosty jsou již připraveni v noci pytlovat písek a rozvážet je na ohrožená místa. V případě potřeby se zapojí i další SDH. 

V pátek byly tři větší protipovodňové hráze na nábřeží u památníku na Kontešinci a před a za parkem A. Sikory, malé zábrany se stavěly v parku u budovy restaurace, na Rybářské a u budovy Slezské Humanity na ulici Příkopa. V pohotovosti zůstává povodňový štáb, hasiči i strážníci. Občané mohou využít nonstop krizovou telefonní linku na čísle 553 035 950, která slouží pro řešení aktuální povodňové situace města.

AKTUÁLNÍ VÝVOJ HLADIN V REGIONU: Srážky ještě nekončí, v Beskydech stále vydatně prší

Olše dosáhla 3. povodňového stupně

První řekou, která v regionu dosáhla 1. povodňového stupně, byla v pátek před 20. hodinou Olše v Jablunkově. Hladina v té době stále strmě stoupala. Koryto napájely přítoky z Beskyd nejen na české, ale především na polské straně, odkud Olše na naše území přitéká.

Po proudu řeky se na zvýšení hladiny po celý den připravovali také v Třinci a Českém Těšíně. Tam se řeka do 1. stupně na 280 centimetrech dostala ve 21 hodin. Už o hodinu později se hladina zvýšila na 346 centimetrů a dosáhla tak 2. povodňového stupně. Za další hodinu hladina překonala 4 metry a dosáhla 3. povodňového stupně. Z Těšína se vlna šířila po proudu přes Karvinou, Dětmarovice, kde 1. stupně dosáhla po 23. hodině, do Bohumína, kde se Olše u hranice s Polskem vlévá do Odry.

Do 1. stupně se v průběhu noci dostaly hladiny menších beskydských říček Morávka a Čeladenka.

Koryto řeky Olše je  vydatnými srážkami napájeno i nadále. V průběhu noci na pátek došlo k první kulminaci a mírnému poklesu hladiny v Jablunkově i Českém Těšíně a Dětmarovicích. Kolem páté hodiny se však hladina začala opět zvyšovat. Naopak ve Věřňovicích u Bohumína tou dobou hladina na své maximum teprve čekala.

V pátek ráno byla Olše ve 3. stupni v Českém Těšíně, ve 2. stupni v Dětmarovicích a v 1. stupni v Jablunkově a Věřňovicích u Bohumína. Prvního stupně dosáhlo také několik dalších řek, například Stonávka v Těrlicku-Hradišti, Mohelnice v Raškovicích, Čeladenka v Čeladné, Olešná v Palkovicích a Ostravice ve Frýdku Místku. Po 6. hodině se do 1. stupně dostala také Ostravice v Ostravě. 

Po 9. hodině se hladina Olše v Těšíně začala snižovat a klesla do 2. stupně povodňové aktivity. Ke 3. stupni však vystoupala Olše v Dětmarovicích a ke 2. stupni se blížila dále po proudu ve Věřňovicích. Z dalších toků se do 2. stupně dostaly Baštice v Bašce a Stonávka v Těrlicku-Hradišti. U té hrozí i dosažení 3. stupně.  

Srážky nad slezskými Beskydami začaly dopoledne ustávat. Postupně by se měly snižovat i hladiny řek. 

Před pátečním polednem začala těsně před limitem pro 3. stupeň kulminovat Olše v Dětmarovicích. Naopak ve Věřňovicích její hladina stále stoupala a blížila se ke 2. stupni. Hladina se postupně zvedala také na Odře v Bohumíně, kde po 10. hodině dosáhla 1. stupně. Ke třetímu stupni se rychle zvyšovala hladina Stonávky nad Těrlickou přehradou. Před polednem však kulminovala a začala klesat. 

Odpoledne Olše klesala po celé délce svého českého toku až po soutok s Odrou. Rychlý pokles hladiny pokračoval i na Stonávce v těrlickém Hradišti. Stejně tak klesaly hladiny řek Olešná, Čeladenka,  Mohelnice, Baštice i Ostravice ve Frýdku-Místku i v centru Ostravy. 

Na řadu opět přicházejí přehrady, které zvyšují odtok

Svou roli při čtvrtečních a pátečních vydatných srážkách sehrály přehradní nádrže. Povodí Odry si přehrady na zvýšený přítok připravilo snížením hladin. V pátek, když srážky mírně ustaly a hladina Olše začala klesat, museli zvýšit odtok z Těrlické přehrady, aby v nádrži zachovali bezpečnou rezervu. Zatímco dopoledne do Těrlické přehrady přitékalo říčkou Stonávkou 55 kubických metrů vody za sekundu, pod hráz vodohospodáři pouštěli jen 14 kubíků. Pokud by Stonávka nebyla regulována přehradou, byla by hladina řeky Olše od soutoku mnohem vyšší. Pro zajímavost: za normální situace odtéká těrlickou hrází jen čtvrt kubíků za sekundu. Naopak v roce 1997 se přes horní přeliv valilo 90 kubíků, zatímco Stonávkou do přehrady přitékalo 130 kubíků. 

Do Žermanické přehrady v pátek před polednem řekou Lučinou a umělým přivaděčem z Morávky přitékalo 60 kubických metrů vody za sekundu, zatímco pod hráz vodohospodáři pouštěli necelých 6 kubíků. Přehrada tak regulovala hladinu řeky Ostravice v Ostravě, která v té době dosahovala 1. povodňového stupně. 

V Těrlicku evakuovali chatovou osadu

V Těrlicku-Hradišti se v 7.30 sešel krizový štáb. "Voda ve Stonávce i Zavadovického potoka dosahuje břehu a hrozí vylití. Jedna chata, která je trvale obydlena by v té chvíli byla v ohrožení, proto zvažujeme evakuaci obyvatel," řekl v pátek ráno starosta Těrlicka Martin Polášek. Po prohlídce místa a zhodnocení situace bylo rozhodnuto o evakuaci obyvatel. "Všem lidem, kteří se tady zdržují,, zavoláme a vyzvbeme, aby oblast do 10 hodin opustili. Stonávka stále stoupá a pokud by se vylila, lidem by sice přímé nebezpečí nehrozilo, ale jejich případná evakuace, například při zdravotních problémech, by byla velmi obtížná," vysvětlil starosta. 

Lidé jsou s evakuací smířeni. "Známe to z dřívějška, pokud nás vyzvou, sbalíme se a půjdeme. Tady stejně vždycky vypnou elektřinu," shodovali se lidé na odchodu z osady. 

Desetiletá voda na Olši

Podle vodohospodářů se průtok v Olši přiblížil desetileté vodě. Zatímco v Jablunkově korytem ve svém maximu ve čtvrtek ve 22 hodin protékalo 70 kubických metrů za sekundu, v Českém Těšíně to bylo v pátek v 5 hodin ráno 305 kubíků. Olše se tam jako jediný tok v kraji stále drží ve 3. stupni. V Dětmarovicích se průtok zatím stále zvyšuje. Po 6. hodině dosahoval 324 kubíků. Stejně tak ve Věřňovicích, kde v tu dobu protékalo prozatím 248 kubíků a hladina dosahovala 427 centimetrů. 

V regionu přibývá zásahů hasičů

Největší akci mají za sebou hasiči v Českém Těšíně, kde stavěli protipovodňovou hráz. "Mezi 23. a 3. hodinou stavělo 7 jednotek hríz z pytlů s pískem celkem tři hríze. Každá je dlouhá 20 metrů a vysoká 40 centimetrů," sdělil mluvčí hasičů Petr Kůdela. 

V průběhu noci hasiči na Frýdecko-Místecku čerpali vodu ve sklepích, silničních podjezdech nebo čistili ucpané odtoky a kanály. V dalších případech vyjížděli k monitorování vodních toků se stoupající hladinou. "Voda se během noci dostala například do areálu pošty v Třinci-Oldřichovicích, několik jednotek hasičů tam čerpá vodu, protože znemožňuje pracovníkům pošty nakládku a vykládku balíků," doplnil informace Kůdela. 

Povodňová komise se sešla také v Bohumíně

V Bohumíně se v pátek ráno kvůli stoupající hladině vody na Odře a Olši sešla preventivně povodňová komise. „Situaci na bohumínských řekách i místních tocích od čtvrtečního večera monitorujeme. V tuto chvíli je situace na Odře i místních tocích klidná, na Olši jsme z preventivních důvodů už teď vyhlásili 2. stupeň povodňové aktivity, abychom se nemuseli za dvě hodiny znovu scházet a vyhlašovat jej. Žádné přímé ohrožení vodou však lidem ani jejich obydlím v tuto chvíli nehrozí," uklidňuje místostarosta Bohumína a šéf povodňové komise Lumír Macura s tím, že v opačném případě by se to obyvatelé kritických míst včas dozvěděli.

Zvyšující se hladina řek zatím v Bohumíně žádné komplikace nepřinesla. Situaci a případná kritická místa v terénu však preventivně monitorují jak strážníci, tak dobrovolní hasiči. „Preventivně kontrolujeme, zda na místních tocích nejsou žádné naplaveniny větví či trávy," uvedl vedoucí odboru životního prostředí a služeb Jan Jeziorský. V pohotovosti je i povodňová komise, ta se opět sejde v pět hodin odpoledne. To už budou jasné další prognózy vodohospodářů i meteorologů. Připravena je i na případné varování obyvatel, kdyby hrozilo, že by voda měla způsobit problémy.

V Karviné drží pohotovost

Primátor Karviné Tomáš Hanzel k situaci se zvýšenými hladinami v pátek dopoledne řekl: "Máme Olši na druhém stupni, od noci hladina stagnuje. Pravidelně sledujeme naše kritická místa - například Bendovku na Sovinci nebo silnici v Loukách. V terénu jsou trvale strážníci i naši lidé. V této chvíli nehrozí lidem bezprostřední nebezpečí. Na Olši je patrné, že už fungují dosud vybudované protipovodňové hráze - staví je Povodí Odry a OKD. Cesty v Karviné jsou zatím všechny průjezdné."

Splašky tečou do přehrady

V Těrlicku mají vinou velké vody problém s kanalizací. Čistírna odpadních vod nestačí filtrovat velké množství dešťové a splaškové vody. "To je standardní situace. Takto bylo zařízení kdysi projektováno. Sdružená kanalizace i čistička mají určitou kapacitu. Když dojde k překročení, teče vše přes přepad do přehrady. Podle odborníků se má odpad v nádrži spolehlivě ředit," vysvětlil starosta Těrlicka Martin Polášek. 

Video z Těrlicka ve čtvrtek večer:

Video z Těrlicka v pátek ráno:

Videosrovnání výšky hladiny řeky Lučiny v Havířově: