Vedle klasických stánků s uzeninami, sirupy, medem, pečivem či třeba zeleninovými směsmi nechyběly ani stánky streetfoodové anebo food trucky či stánek s veganským jídlem. Bylo zajímavé pozorovat, jakými trendy se ubírá pouliční stravování. Plastové příbory nahrazují dřevěné a spousta dobrot se obejde bez plastové misky. Třeba takový obří megachleba s pomazánkou rovnou do ruky, bramborák v ubrousku nebo maso ve všelijakých žemlích a tortillách.

Pád kolotoče v době konání Havířovských slavností přerušil program akce, Havířov, 3. září 2022.
Havířovské slavnosti po nehodě, ne všichni měli pochopení pro konec akce

Kromě červů a pálivého piva nabídla Ostravice také spoustu dalších produktů, které většina návštěvníků ochutnala poprvé v životě. Tak třeba u stánku Jamieho Santose, majitele a kuchaře ostravského bistra Nha Cretcheu mohli gurmáni ochutnat třeba paste de milao, bobó de camaraão anebo mořské plody připravené v nezvyklých chuťových variacích. Specialitou Jamieho restaurace je pak například smažený sýr s rizotem.

Konzervativní strávníci mohli vybírat z nabídky několika stánků s burgery či food trucku, ošizeni nebyli ani milovníci sendvičů a samozřejmě ti, kdo „ujíždějí“ na sladkém.

Podnikatelé si akci pochvalují

Gastrofestival s názvem Pojez podporuje gastroturistiku a propaguje kvalitní podniky v regionu a pořádá ho krajská centrála cestovního ruchu ve spolupráci s Moravskoslezským krajem. Podle Petra Koudely, ředitele pořádající organizace, se nejen touto akcí podařilo naplnit hlavní myšlenky Pojez festu a tou bylo pomoci podnikatelů, sužovaných dvouletým živořením kvůli pandemii covidu.

Nad Frenštátem pod Radhoštěm se nachází krásná turistická zóna.
Kam na výlet? Beskydy nikdy nezklamou. Vyrazte na Horečky za přírodou i zvířátky

„Nejvíc si cením toho, že podnikatelé jsou spokojeni, vyprodávají své výrobky. Přeje nám počasí, máme tu spoustu rodin s dětmi a já doufám, že i díky této akci se bude šířit věhlas dobrého jídla a pití našeho kraje do celého světa,“ řekl Petr Koudela.

Akci Pojez fest letos podpořili i regionálními umělci (kapely Buty, Rock and roll band Marcela Woodmana), kteří hráli na všech zastávka této akce. Jaroslava Fojtíková z Těrlicka vyrábí zeleninové směsi a v Ostravici prodávala počtvrté. „Ráda objíždím takovéto akce a farmářské trhy, kde se prezentují regionální potraviny, protože tak mám kontakt se zákazníky. Ten je pro mě velmi důležitý,“ řekla majitelka firmy Fojtka, která má svou prodejnu také v Těrlicku.