Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pomoci na lince 112 se nedočkal, policie zatlouká

Voláte o pomoc na Integrované bezpečnostní centrum (IBC)? Připravte se na možné potíže s policejním dispečerem.

8.4.2016 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Miroslav Kucej

Nepříjemnou zkušenost má s voláním na tísňovou linku moravskoslezského IBC Libor Pristáš z Havířova. Očekávané pomoci pro člověka, kterému hrozilo nebezpečí, se nedočkal.

„Vracel jsem se v noci autem domů z práce. Na Fryštátské ulici jsem viděl někoho ležet na silnici. Zastavil jsem a šel se podívat, co se stalo. Zavolal jsem hned z mobilu na linku 112. První, co mě totiž napadlo, že je to člověk sražený autem. Naštěstí mu nic nebylo, byl to mladý člověk, který asi notně ´přebral´. Ale tak, že se téměř ani hýbat nemohl.

Chvíli jsem se snažil mu domlouvat, aby šel z cesty, aby ho něco nepřejelo. Ale nereagoval a ležel dál na silnici," vysvětlil Pristáš.

Ze začátku dobrý…

Hovor zpočátku probíhal standardně. První operátorka linky si vyslechla, o co volajícímu jde a poté hovor přepojila na kolegu z Policie ČR.

„Po představení mě vyzval, abych mluvil. Tak jsem mu sdělil, že volám z Havířova a potřebuju nějakou hlídku na Fryštátskou ulici. Nejdříve se divil, proč volám do Ostravy, když jsem v Havířově. Tak jsem mu řekl, že jsem volal na linku 112, odkud jsem byl k němu přepojen.

To se pak divil, proč jsem volal linku 112, když ta je prý jen pro cizince. V té chvíli už jsem mu řekl, aby si celé centrum tísňového volání strčili do pr… Upozornil jsem ho taky na to, že to tak nenechám, což policista považoval za vyhrožování a nakonec hovor zavěsil. Já vůbec nevím, jestli pro toho opilce na cestě nějaká hlídka přijela," řekl Pristáš.

Jak Deník ověřil, z IBC nebyli v Havířově kontaktováni ani policisté ani strážníci.

Policie si myje ruce

Policie se k případu postavila vyhýbavě v duchu hesla: Já nic, já muzikant. Zodpovědnost policie svedla na operátora hasičů a z odpovědi policejní mluvčí Daniely Vlčkové dokonce vyplynulo, že Pristáš patrně s policistou vůbec nemluvil.

Na přímý dotaz, zda hovor proběhl ze strany operátorů linky 112 předpisově, totiž mluvčí odpověděla, že to nemůže za policii hodnotit. „Provoz linky náleží do gesce hasičského záchranného sboru. Činnost operátora HZS nám nenáleží komentovat," odpověděla.

Stanislav Sovinský z Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje však Deníku potvrdil, že hovor s Pristášem vedl policista: „Volající Libor Pristáš byl přepojen na dispečera Policie ČR. Úvod hovoru vedl hasič a po sdělení, že bude volající přepojen na dispečera Policie ČR, vedl další komunikaci s volajícím dispečer Policie ČR."

Policejní mluvčí Vlčková však v další odpovědi dala zapravdu Pristášovi, když vysvětlila, k čemu linka 112 slouží: „Tísňová linka 112 je určena pro občany, kteří se ocitnou v nouzové situaci a potřebují urgentní pomoc záchranných či bezpečnostních složek."

Vysvětlení má policie i pro to, proč k místu nevyslala žádnou hlídku. „Vzhledem k oznamovatelem sděleným informacím, konkrétněji na místě nedochází k protiprávnímu jednání, není ohrožen život ani majetek (opilý občan, který se nacházel na ulici, odchází), operátor na místo hlídku nevyslal," sdělila mluvčí.

„To není pravda. Ten opilec se sice zvedl, ale hned taky spadl do příkopu a pak opět na cestu. Kdykoli ho tam mohl někdo přejet. Chování dispečera z linky 112 mě v tomto případě velmi zarazilo a znechutilo. Divil se, proč volám do Ostravy, přitom jsem dispečerce čtyřikrát uvedl, že volám z Havířova a chci naší městskou policii.

Když voláte z mobilu, vždy je hovor přesměrován do Ostravy na centrálu automaticky. To, proč mě přepojí na ostravskou Policii ČR, nechápu, a to pokračování jen dokazuje, že na policii dělají kontaktní osobu lidé, kteří asi nemají ani ponětí, jak tato linka funguje ani k čemu slouží," dodal Pristáš.

Autor: Libor Běčák

8.4.2016 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ondřej Veselý

Hrozivý faul na Deje potrestán, hrubián Veselý vyfasoval tři zápasy

Cvičení hasičů ze tří zemí se tentokrát koná ve Slovinsku.
9

Hasiči ve Slovinsku trénují hašení přírodních požárů

Představujeme prvňáčky z ostravských ZŠ Ukrajinská a Na Mlýnici

Deník přináší další díl seriálu Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím představujeme tabla jednotlivých prvních tříd základních škol Novojičínska, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu na straně 4 a na webu. Deník si tak mohou koupit na památku. 

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje a lídr hnutí ANO 2011 za Moravskoslezský kraj jako host on-line rozhovoru Deníku odpovídal na dotazy čtenářů.

Ragbisté Mariánských Hor si zahrají rozhodující zápas o extraligu

Ragbisté Mariánských Hor budou bojovat o extraligu. Tým trenéra Roba Vanna sice v závěrečném kole Českého poháru, skupiny Morava, nezískal na hřišti Zlína původně potřebný bod, a prohrál tam 9:29, nakonec jim však i tento výsledek zaručil postup do finále.

Osudy pevností na Opavsku? Klubovny, ubytování načerno nebo muzea či sklady...

Klubovny, ubytování načerno nebo muzea či sklady. Takové osudy mají dnes pevnosti a pevnůstky na Opavsku, které se budovaly v letech 1935 až 1938, tedy před více než osmdesáti lety. Mnohé z nich už dávno nepatří armádě, další se na převod do majetku historických spolků, jednotlivců nebo měst a obcí teprve chystají.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení