Všechno toto se vztahuje k případu z 20. dubna letošního roku, kdy motocyklista na parkovišti před OD Kaufland v Karviné zachytil na kameře umístěné na své přilbě zloděje, který se pokusil okrást muže, když si na parkovišti ukládal nákup kufru svého auta. Muž si naštěstí zloděje všiml, ten tašku s jeho doklady okamžitě pustil na zem, nastoupil do auta, které na něj hned vedle čekalo, a odjel.

Na videozáznam z pokusu o krádež upozornila policii média, a právě díky kvalitnímu videu se policistům podařilo muže najít a usvědčit. „Pachatele jsme vypátrali a on se k činu doznal. Bylo mu sděleno podezření z přečinu krádeže," řekl k případu karvinský policejní mluvčí Jaroslav Kus.

Policisté k pátrání po zloději ani nemuseli kontaktovat majitele videa. Stačil jim videozáznam z internetu. „Autora videozáběrů jsme nekontaktovali, nebyl k tomu důvod," tvrdí Jaroslav Kus.

Jenže podle lidí z Úřadu pro ochranu osobních údajů je umístění takovéhoto videa na veřejně přístupném internetovém serveru porušením zákona o ochraně osobních údajů. Muži, který chtěl druhého okrást, je vidět do tváře, stejně tak je dobře čitelná registrační značka auta, v němž na zloděje evidentně čekal jeho kumpán. Nechat zveřejnit takové záběry prý může jen policie.

„Záznamy z kamerového systému se záběry, na nichž je zachycen údajný pachatel přečinu nebo trestného činu, mají být předány k dalšímu postupu policii, která má zákonné možnosti je v rámci pátrání případně zveřejnit, nikoli tedy konkrétní osoba," tvrdí mluvčí úřadu David Havlát.

Podle Hany Štěpánkové z téhož úřadu v tomto případě porušuje zákon o ochraně osobních údajů nejen autor videa, ale také server, na kterém je záznam umístěn. Hrozí za to pokuta až do výše 100 tisíc korun.

Čtěte také původní článek: Motorkář natočil zloděje v akci, policie zjišťuje podrobnosti