Při svých protestech museli čelit fyzické síle i vyhrůžkám. Deník zaznamenal na video i situaci, kdy muž označený vestou „Pořadatel ANO“ hrozí demonstrantce nasazením pout a připoutáním k lavičce, aby už „byla hodná“. Před tímto incidentem ji odtáhl a vytlačil dál od Babišova obytňáku. Policejní antikonfliktní tým zasahoval, když dvě ženy s protibabišovskými transparenty čelili sexistické urážce.

Babiš měl výkonný reproduktor, takže navzdory pískání mu bylo dobře rozumět každé slovo. Přes ojedinělé útoky deštníkem na transparenty a hlasité výměny názorů mítink v Krnově proběhl poměrně poklidně. Antikonfliktní tým policie při zklidňování emocí vystupoval neutrálně. Zaměstnanci krnovské radnice pro jistotu před zahájením akce ještě seřídili generátor vodní mlhy, aby zchladili příliš horké hlavy na náměstí.

„Celá vláda má jenom antibabiše, a já, když koncem října řeknu, že nekandiduji, tak jsou v pytli, protože nemají program,“ tvrdil Andrej Babiš. Když se obul do Fialovy vlády s tím, že polovina ministrů neumí pořádně anglicky, Schillerová s lehce provinilým úsměvem klopila pohled k zemi.

Na krnovském náměstí se vytvořila potenciálně riziková strkanice kolem obytňáku, když Andrej Babiš začal podepisovat knihy. Ve skrumáži, kde byli Babišovi odpůrci a sympatizanti na sebe namačkáni, došlo k incidentu. Muž označený reflexní vestou "Pořadatel ANO bude líp“ chytil antibabišovský transparent, který držela drobná žena. Ta odmítla svůj transparent pustit z ruky, tak ji za něj odtáhl pryč. „Někoho s tím fláknete. Ven! Děláte bordel, nemáte se s tím co ohánět. Nebo vám dám pouta a budete hodná,“ vyhrožoval.

Také v Krnově se do sebe slovně pustili Babišovi příznivci a odpůrci. | Video: František Kuba

Bude se hromadně masturbovat?

Odtažená demonstrantka už stála daleko od obytňáku, když se jí pokusil vytrhnout transparent senior v civilu. Nablízku byl policista s označením antikonfliktního týmu. „Paní tady může demonstrovat,“ poučil rozvášněné Babišovy fanoušky policista a pak se obrátil k demonstrantce: „Tam mezi těmi natlačenými lidmi by to mohlo dopadnout špatně. Díky moc,“ upozornil policista zdvořile na rizika v tlačenici před obytňákem.

„Máte ze sebe radost, že jste tolikrát vyfocení?“ ptal se dvou demonstrujících žen s transparenty holohlavý muž v černé bundě. Bezelstně mu odpověděly, že z toho mají radost. „A jak to bude večer? Budete u toho hromadně masturbovat?“ obrátil muž konverzaci naprosto nevhodným sexistickým směrem. Policistka antikonfliktního týmu ho zpražila pohledem, aby si uvědomil, že takové dotazy vůči starším dámám jsou sprosté a nevhodné. Muž vzápětí popřel teorii, že je „babišovec“. „Jsem se normálně slušně zeptal,“ hájil dál svůj dotaz.