Po zhruba čtyřhodinovém zásahu se však hasičům podařilo dostat rozsáhlý požár pod kontrolu. Hasiči nicméně na místě stále zasahují a zůstanou až do čtvrtečního rána.

„Požár se podařilo lokalizovat po 20:00. Na místě se dohašuje v zadním traktu, počet jednotek už redukujeme,“ uvedl Kozák. 

Na místě zasahovalo od 16. hodiny devatenáct hasičských jednotek.

"Byl vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu. Zásah komplikuje silné zakouření konstrukce objektu - dochází k prohořívání stropů s rákosem," komentoval situaci mluvčí hasičů Jakub Kozák.

"Zasahujeme z výškové techniky i zevnitř. V současné době nemáme požár lokalizován. Jeden dobrovolný hasič byl lehce zraněn, utrpěl drobné popáleniny a byl ošetřen záchrannou službou. Příčinu ani výši škody zatím neznáme, nicméně vzhledem historické hodnotě bude vysoká," dodal krátce před 20. hodinou.

Ohnivé peklo v srdci památky

Většina Říčního okruhu, odkud byl vidět jen sloupec dýmu stoupajícího až k nebi, byla uzavřena, aby nic nebránilo nasazení hasičské techniky. 

Většina přihlížejících se přemístila na nádvoří zámečku a k bývalé octárně, kde je legální graffiti stěna. Odtud bylo vidět několik oken v prvním patře, za kterými se rozpoutalo ohnivé peklo.

Ti nejodvážnější vylezli na namrzlý kovový kontejner, aby viděli přes vysokou posprejovanou zeď přímo na Karnolu.

Všem bylo jasné, že ohnisko požáru  je v samotném srdci této národní kulturní památky. V prvním patře je totiž dílna dezinatury neboli vzorkovna, ve které se přes sto let vymýšlely a vyvíjely vzorky slavných vlněných látek.

Byla zde už za rakouské monarchie, kdy se textilka jmenovala Alois Larisch a synové. Právě proto se bývalá továrna na vlněné zboží dočkala velkorysé dotace z Integrovaného regionálního operačního programu, aby se mohla změnit v textilní muzeum celokrajského významu. Shodou okolností tak jako Karnola uchovávala nejcennější tkalcovské stavy a archivy látek, ve stejném areálu sídlí také státní archiv, který uchovává nejstarší a nejcennější písemné prameny.

Krnovští zastupitelé schválili 13. prosince, že si město u Komerční banky vezme úvěr 124 milionů korun na projekt „Karnola – udržitelná revitalizace a zatraktivnění národní kulturní památky“.
Nyní už je jasné, že zastupitelé budou muset své rozhodnutí revokovat. Možná po rozsáhlém požáru v nejcennější části Karnoly dnes už není co revitalizovat.
Mezi městem Krnovem a Zemským archivem v Opavě se v listopadu začalo jednat o koupi dalšího objektu v Karnole za 2,5 milionu korun, který chtělo město rovněž zapojit do svého velkorysého projektu textilního muzea. Také nad touto akvizicí po požáru visí otazník.