Oznámení o muži, který měl lákat školačky do auta před ZŠ Na Nábřeží, přijali policisté v úterý odpoledne. Desetileté dívky uvedly, že je oslovil neznámý muž cestou ze školy. Doma se svěřily, že před ním utekly. Jedna matka telefonovala do školy a případ také oznámila policistům, kteří začali konat. Druhý den dopoledne se však dopracovali k přiznání dívek, že si vše vymyslely. Bály se trestu za pozdní příchod domů.

Policisté v ulicích

Policisté brali oznámení děvčat vážně. Získali od nich popis podezřelého i jeho auta. Preventisté se obrátili na média se žádostí o vyhlášení varování. Kriminalisté a strážníci prověřili okolí škol, výzvu dostali ředitelé škol a kantoři, aby děti poučili o bezpečném chování. 

„Kriminalisté a policisté obvodního oddělení se po oznámení o údajném obtěžování nezletilých dětí pustili do intenzivní práce. Po několika hodinách usilovného nasazení policisté zjistili, že údajné obtěžování si nezletilé dítě vymyslelo. Důvodem byla obava z pozdějšího příchodu domů ze školy," informovala ve středu dopoledne policejní mluvčí Zlatuše Viačková.

Kamarádka se přiznala

Policisté pracovali na místě činu před školou, prohlíželi záznamy z kamer, zda na nich nenajdou podezřelé vozidlo. Už v úterý večer však měli podezření na vymyšlenou historku. Jedna dívka, která své kamarádce báchorku dosvědčovala, se přiznala. Hlavní aktérka však i ve středu ráno trvala na své verzi. Povolila až dopoledne, když vyšla s pravdou ven. 

Jak se zdá, učitelé teď mohou v prevenci pokračovat a školákům na názorném příkladu vysvětlovat i to, co se stane při vymyšleném oznámení.

Rodiny prověří sociálka

Vzhledem k tomu, že děvčata jsou nezletilá a nenesou za své počínaní trestní odpovědnost, zůstane jejich počínání pouze na výchovném opatření ze strany rodičů. Situaci v jejich rodinách však prověří i sociálka. Ta bude zkoumat například to, zda děti neměly oprávněný strach z nepřiměřeného trestu za pozdní příchod domů.

Původní článek Neznámý muž lákal školačky do auta, děvčata utekla