Na rozdíl od předchozích voleb už ale David Šachteli si nemohl sám přečíst volební lístky. Před půl rokem totiž přišel o zrak.

Nevidomý David Šachteli se svou ženou Petrou.Zdroj: Deník/Petr Dušek

„V roce 2007 jsme koupili starší rodinný domek. Ten jsme postupně opravovali. V roce 2009 jsem osekával omítku a do pravého oka mi odletěl kus železa. Lékaři se snažili, ale o oko jsem nakonec přišel. Horší bylo to, že můj organismus byl napaden zánětem. V důsledku velmi vzácného onemocnění, postlymfatického zánětu, jsem postupně přestával vidět i na levé oko. Podstoupil jsem operaci, ale protože byla napadena sítnice, přestal jsem před půl rokem vidět úplně," popisuje muž z Opavy osudový průběh onemocnění.

I když tak dramatická změna do života otce 9 a 16letých synů zasáhla výrazně, David Šachteli se s nepřízní osudu snaží bojovat.

„Dříve jsem dělal na jatkách. To už bych teď nemohl. Chodím proto pracovat do chráněné díly Fros. Skládám papírové krabice, kompletuji kolíčky na prádlo, balím vánoční papír, ubrousky pro železniční přepravce a pokud to jde, zvládám i další druhy práce. S pomocí pracovnice ostravského Tyfloservisu Edity Jankové se také začínám učit chodit se slepeckou holí. Začali jsme nacvičovat například trasu do práce a zpět, nastupování do autobusu a další," říká Šachteli.

Podle něj to není vůbec lehké. „Ale člověk se musí snažit," dodává David Šachteli.

Složitější je to s pokračující rekonstrukcí domu. Hodně úkolů teď řeší manželka Davida Šachteliho Petra a velký kus práce už zastanou i jeho synové.

„Dříve jsem měl velký koníček byl jsem letecký modelář. V tom už bohužel pokračovat nemůžu," dodává muž z Opavy-Litultovic.

Letošní volby do krajských zastupitelstev si ale ujít nenechal.

„Když má člověk možnost volit, tak ji má využít. Já tak půjdu poprvé k volební urně jako nevidomý. Doprovodí mě manželka. Komu svůj hlas dám, v tom mám jasno. Bude to strana, u které jsem přesvědčen, že má zájem o obyčejné lidi a v programu myslí na občany, kteří jsou sociálně potřební," poznamenává David Šachteli.

Jak doplňuje, po krátké „předvolební" diskusi v domácnosti už je zřejmé, že jeho žena dá hlas stejné straně.

„Myslím, že v tom máme jasno. A jestli mi manžel může důvěřovat, že za něj z obálky s volebními lístky vytáhnu ten správný? Určitě ano," dodává manželka Petra.

K TÉMATULidé, kterým zrak neslouží ani tak, aby sami mohli přečíst volební lístky a vybrat ten, jenž vhodí do volební urny, mají více možností. Mohou například požádat obecní úřad a ve dnech voleb okrskovou volební komisi o to, aby mohli hlasovat mimo volební místnost. Volební komise pak vyšle dva své členy s přenosnou volební schránkou, úřední obálkou a hlasovacími lístky. S voličem, který nemůže upravit hlasovací lístek pro tělesnou vadu nebo nemůže číst a psát, může v prostoru určeném pro úpravu hlasovacích lístků být přítomen i jiný volič. Ten za něj může hlasovací lístek upravit a vložit do úřední obálky, a popřípadě i obálku vložit do volební schránky. Pomocníkem však nesmí být člen okrskové volební komise.