Olomouc se od středu až do pátku stala hlavním městem pro zástupce samospráv z celé ČR. Třídenní program pro ně pod názvem Komunální veletrh začal na výstavišti Flora už ve středu.

Ve čtvrtek a v pátek pak v olomouckém Clarion Congress Hotelu na svém 19. sněmu jedná Svaz měst a obcí České republiky.

Pokračování dvoudenní návštěvy prezidenta Petra Pavla v Moravskoslezském kraji, 29. března 2023, Důl Darkov, Karviná. Prezident Petr Pavel po vyfárání na dole Darkov.
VIDEO: Prezident v Karviné sfáral do podzemí, pak vyrazil do zámku

Na setkání se starosty tam přijel ve čtvrtek odpoledne i prezident Petr Pavel. Ten na úvod zmínil velký respekt, který ke starostům a starostkám chová. "Na komunální úrovni se to totiž nedá okecat," řekl.

Na začátku debaty s vedeními měst a obcí pak na výzvu olomouckého primátora Žbánka uvedl i dva nejdůležitější datumy jeho života spojené s Olomoucí, a to data narození jeho dvou synů. Petr Pavel se jako armádní důstojník v Olomouci v roce 2004 také oženil, kdy si na zdejší radnici vzal současnou První dámu.

Prezident Pavel v kongresovém sále olomouckého hotelu mimo jiné zkritizoval špatný postup vlády při rušení poštovních poboček, kterému chyběla spolupráce a komunikace s místními samosprávami při jeho plánování.

Dvoudenní návštěva prezidenta Petra Pavla v Moravskoslezském kraji - návštěva City Campus Ostravské Univerzity, 28. března 2023, Ostrava.
VIDEO: Souhrn prvního dne návštěvy prezidenta Pavla v Moravskoslezském kraji

Zhruba hodinu reagoval na podněty přítomných starostů. Týkaly se daně z nemovitosti, odpadové legislativy i problematiky vyloučených regionů. Kolem půl čtvrté odpoledne jeho návštěva na olomouckém sněmu skončila.

Záznam z prezidentské návštěvy na olomouckém sněmu Měst a obcí

V pátek má na sněm Svazu měst a obcí do Olomouce přijet předseda vlády Petr Fiala, účast na jednání se zástupci samospráv přišlíbili také předseda Senátu Miloš Vystrčil, místopředseda vlády Ivan Bartoš či ministr zdravotnictví Vlastimil Válek a ministr zemědělství Zdeněk Nekula. 

Kromě sněmu v hotelu Clarion Congress se souběžne až do pátku koná na olomouckém výstavišti Komunální veletrh - ten je určen nejen pro starosty, ale i úředníky, zastupitele či zaměstnance obecních příspěvkových organizací. Kromě přednášek, debat a výměny zkušeností z řízení města a obcí nabízí i doprovodný program.