Vyšetřovatelé státnímu zastupitelství předali spis s návrhem na podání obžaloby. Ta se týká nejen Veličky, ale i samotného webu. Pokud státní zastupitelství obžalobu podá, případem se bude zabývat Okresní soud v Ostravě. Veličkovi hrozí až tři roky vězení.

„Kriminalisté skončili vyšetřování návrhem na podání obžaloby muže a právnické osoby pro trestné činy hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob, dále pro podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod a také pro trestný čin vyhrožování s cílem působit na orgán veřejné moci a vyhrožování s cílem působit na úřední osobu,“ řekla České televizi mluvčí Soňa Štětínská z moravskoslezské policie.

Všechny články na téma Tragický požár v Bohumíně najdete zde

Při loňské tragédii zemřelo jedenáct lidí, včetně několika dětí.

„Jedenáct cikánů minus. Něco uhořelo a něco vyskákalo z oken,“ takový titulek se objevil v článku na serveru Vlastenecké noviny nedlouho po bohumínském neštěstí. Obsahoval cynický popis hrůzné události i nepřesnosti týkající se obětí.

Podle policie Velička pod různými jmény psal i další extremistické články, ve kterých komentoval dění v různých částech republiky i ve světě.

„Na internetu zveřejňoval extremistické informace, schvaloval likvidaci určitých osob, případně při spáchání nějakých trestných činů se hanlivě vyjadřoval k zemřelým a podobně,“ uvedl zástupce ostravského policejního ředitele Antonín Řezníček.

Strůjci bohumínské tragédie Zdeňku K., který ze msty založil požár v bytě, v němž probíhala oslava, hrozí až doživotí. Na soud čeká ve vazební věznici.