Žabeň je jednou z obcí, jejichž vedení brojí proti zpoplatnění dálnice D56 mezi Ostravou a Frýdkem-Místkem. Tisíce řidičů totiž denně projíždí přes vedlejší obce po trase, aby se vyhnuli placení dálničního poplatku.

„Také vám přijde absurdní platit dálniční známku kvůli několikakilometrovému úseku, který na dálnici vůbec nenavazuje? Navíc za úsek, kde máte větší pravděpodobnost, že budete muset hlídat kužely a provizorní čáry kvůli neustálým opravá, než že pojedete po dálnici? Navíc, protože spoustu řidičů tento nesmyslný poplatek vyhání na vedlejší nezpoplatněné silnice nižší třídy, je v obcích na této trase o to horší životní prostředí, zvýšené emise, prašnost, hluk a nehodovost,“ popisuje petice, kterou do poloviny září podepsalo více než osm tisíc lidí. A petenti i obyvatelé obcí chtějí, aby si jich všimli v Praze a vyšli jim vstříc.

Poprvé zablokovaly silnici v Žabni dva traktory v jednu hodinu odpoledne. Asi padesát lidí s transparenty pak začalo neustále přecházet přes přechod pro chodce u restaurace U Čápů. Po krátké přestávce pustili provoz a poté před půl druhou traktory zablokovaly silnici znovu. Ne všichni řidiči měli pro takové jednání pochopení a z některých aut zazněly i nadávky.

„Chceme, aby se k nám přijeli podívat i ministři z Prahy, aby viděli, jak místní trpí zvýšenou dopravou,“ řekl na akci starosta Žabně David Hejneš.