Policisté několik dní zaznamenávali zvýšenou protiprávní aktivitu krádeží a vloupání, jemuž věnovali zvýšenou pozornost. Vyplatilo se.

V brzkých ranních hodinách 18. září vyjela policejní hlídka na ulici Na Nábřeží, kde u jedné z restaurací vyrušila o vniknutí do objektu usilujícího mladíka, který sice z místa utekl, ale za velmi krátkou dobu pronásledování byl dopaden a policisté s ním začali pracovat.

Pachatel ohnul dvířka, aby se dostal ke zboží.
Horké zboží nabízel na sítích, moc toho ale prodat nestihl

„V průběhu procesních úkonů nakonec vyšla najevo série vloupání. Výsledkem společné práce policistů jsou objasněné skutky, obvinění tří mužů ve věku 35, 34 a 22 let a souhrn zapojení každého z nich v jednotlivých případech,“ informovala policejní mluvčí Zlatuše Viačková.

Nezákonná aktivita nejstaršího z trojlístku

Nejstaršímu (35) obviněnému z trojlístku byla prokázána krádež kola v hodnotě 20 tisíc korun. Po předchozí domluvě s nejmladším (22) z trojice měl vyšphat po hromosvodu do bytu a z balkónu shodit dolů jízdní kolo.

Terčem jejich zájmu se staly i restaurace.Terčem jejich zájmu se staly i restaurace.Zdroj: PČR

V polovině září zase převzal jiné jízdní kolo, i když věděl, že pochází z trestné činnosti jeho kompliců. Ti horské kolo odcizili během vloupání z osobního vozidla Škoda Octavia. Nejstarší podezřelý kolo vzal a v Ostravě ho prodal. Komisař zahájil trestní stíhání a obvinil ho ze spáchání přečinů krádeže, porušování domovní svobody a přečinu legalizace výnosu z trestné činnosti.

Obviněný muž má z předchozích let již 19 záznamů, z poslednícho výkonu trestu byl propuštěn na podzim loňského roku. Soudní senát akceptoval návrh vazebního stíhání a důvodně podezřelý do jednání o vině a trestu se zdrží ve vazební věznici.

Trestná činnost kompliců

Spis jeho kumpánů ve věku 34 a 22 let je o něco chudší, čítá celkem 12 skutků. Objektem jejich zájmů byla především osobní vozidla, aůe také objekty restauračního a stravovacího typu - bar, čajovna a restaurace. „Nepohrdli ani zbožím v regálech hobby marketu,“ upřesnila Viačková, na co se zlodějíči zaměřovali.

Festival POHO 2030 v areálu bývalého Dolu Barbora, září 2021.
Pohornická krajina lákala: Nádhera, komentovali lidé areál bývalého dolu Barbora

Jejich trestná činnost je datována především v první polovině září. V jejich nenechavých rukou končily i poličky, háčky, jízdní kola, šroubováky, palubní kamera, kapota či xenony.

U jednoho baru zase rozbili dlažební kostkou okno a uvnitř našli vyšší hotovost, kterou si samozřejmě odnesli. Každý z nich se přitom na trestné činnosti podílel jinak. „Role si předem domluvili, na převážnou část výprav se vydávali společně, někdy každý sám. Suma sumárum činí předběžná celková škoda 156 tisíc korun, ale bude se ještě upřesňovat,“ zakončila Zlatuše Viačková.