Průzkum, kterého se v kraji zúčastnilo 1276 dotázaných ve věku od 18 do 69 let, přinesl i předpokládanou volební účast. Ta přesáhla 58 procent oslovené veřejnosti.

PODROBNÉ PŘEDVOLEBNÍ ZPRAVODAJSTVÍ NAJDETE PRAVIDELNĚ V TIŠTĚNÉM VYDÁNÍ DENÍKU

Kromě průzkumu volebních preferencí přinesla společnost Deníku další exkluzivní výsledky. Týkaly se jednotlivých lídrů stran kandidujících v Moravskoslezském kraji. Průzkum se dělal s respondenty, kteří sledovali předvolební debatu vysílanou ve středu večer v České televizi, a dopadl velmi podobně jako průzkum volebních preferencí. Na prvním místě Miroslav Opálka z KSČM a na druhém Lubomír Zaorálek z ČSSD. Naopak nejhůře dopadl Karel Fiedler z Úsvitu.

Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel v obou průzkumech se pohybuje v rozmezí 3,5 procenta.

K TÉMATU: 

Nebýt voleb, politici by měli horníky „v paži"Předvolební debata lídrů nejsilnějších politických stran se ve středu natáčela ve studiu České televize v Radvanicích, živě se vysílala na programu ČT24 od osmé hodiny večer. Deník byl exkluzivně u toho.

Nejožehavějším tématem debaty byly bezesporu nezaměstnanost a krachující firmy. Moderátor Jakub Železný večer otevřel otázkou dvou policejních prezidentů, která se ale kraje příliš netýkala. Po čtyřiceti minutách úporného diskutování přepnula kanál ČT24 asi řada diváků. Tomáš Podivínský, lídr KDU- -ČSL, správně podotkl, se že tato problematika nezaměstnaných netýká. „Pětačtyřicet minut tady debatujeme o tom, kdo komu telefonoval v kauze obviněného policejního prezidenta Lessyho. Zajímalo by mě, jestli to zajímá lidi v Moravskoslezském kraji," řekl Tomáš Podivínský.

Krátce potom se debata konečně začala točit okolo zásadních problémů. Na řadu přišla společnost OKD a propouštění horníků. „Jsem rád, zejména za horníky Dolu Paskov, že se jejich problematika stala tématem předvolební kampaně. Jinak, kdyby to bylo po volbách, tak je má většina politiků v paži, jak říkáme my horníci," uvedl Josef Hájek z hnutí ANO s tím, že jako jediný ve společnosti OKD pracoval.

Zhruba po hodině pořadu měl nejvíce namluveno lídr ČSSD Lubomír Zaorálek. Na displeji stolečku mu červeně svítilo osm minut a pět sekund. Ve chvíli, kdy debatu přerušilo vysílání z pražského studia, moderátor Jakub Železný usměrňoval politiky, aby se snažili zohledňovat čas, tak aby se všem dostalo stejnou měrou.

Nezaměstnanost podle Zbyňka Stanjury z ODS není v České republice zase tak vysoká. „Na Slovensku mají skoro dvakrát tak velkou nezaměstnanost, v Polsku dokonce o padesát procent vyšší. Jenom šest států v Evropě je na tom lépe než my. Ano, mějme ambice být nejlepší, ale dvacet zemí Evropské unie má vyšší nezaměstnanost než Česká republika," uvedl Zbyněk Stanjura.

Po nezaměstnanosti probrali lídři nejsilnějších stran v kraji také sociální politiku státu a na závěr vysílání měl každý z nich přesně šedesát vteřin na to, aby voliče získal právě na svou stranu. Tento časový limit nestihl jenom Lubomír Zaorálek. Pomyslné vítězství si z debaty nakonec odnesl Zbyněk Stanjura s deseti minutami a osmi vteřinami, těsně za ním se umístil Lubomír Zaorálek. Nejméně času využil Josef Hájek. Průměrný čas na jednoho lídra tak byl okolo devíti a půl minuty.