VYBRAT REGION
Zavřít mapu

První počítače na severní Moravě a ve Slezsku

Ostrava - V letošním roce byla v areálu Vysoké školy báňské Technické univerzity v Ostravě zahájena stavba budovy pro superpočítač. Jde o projekt, který nemá ve střední Evropě obdoby, a Ostrava se tak zařadí mezi světovou špičku v oboru informačních technologií. Ohlédneme-li se však do počítačové minulosti Ostravy, musíme konstatovat, že ani ve skromných socialistických podmínkách relativně nezaostávala.

3.3.2013
SDÍLEJ:

LEO 360. Počítač Leo 360 vystavovala Velká Británie na veletrhu v Brně, odkud byl zakoupen pro Novou huť v Ostravě. Přivezlo ho několik stěhovacích aut. Snímek je z května 1966, kdy byl přístroj uveden do provozu. Foto: Akreditovaný archiv ArcelorMittal

Je ale potřeba uznat, že to byly právě počítače, které takzvaným západním zemím pomohly k ekonomické převaze, a tím přispěly k pádu komunistického bloku. Už v roce 1968 odhadovali odborníci, že technologický vývoj je v těchto zemích zpožděn asi o patnáct let.

Počítač v ocelárnách

Počítače v době totality dostávali především vojáci, firmy pracující pro armádu, vědecké ústavy a vysoké školy. V našem regionu byly instalovány první počítače v hutním kolosu NHKG Ostrava v roce 1960, šlo o děrnoštítkové stroje Aritma, později počítače Gamma 10 britské firmy Bull, dále pak Zuse 23 z tehdejšího západního Německa.

Mezi první počítače instalované na Moravě vůbec patřil německý sálový přístrojový komplex Zeus 11; dostala ho Meopta Přerov, výrobce vojenských optických zaměřovačů. Ale moc si v tomto podniku s novým počítačem nerozuměli, protože byl většinou v poruše, a při projektování nových vojenských optických přístrojů moc nepomohl. Nakonec jim svou kapacitou vypomáhalo právě výpočetní středisko Nové huti. To poskytovalo drahou „počítačovou kapacitu" také kopřivnické Tatře a Tesle Rožnov.

Počítač Leo 360, výrobek firmy English Electric Leo Marconi, byl vystavován na veletrhu v Brně, odkud byl pro Novou huť zakoupen v roce 1965, o rok později instalován a s velkou slávou dán do provozu. Do Ostravy ho přivezla kolona stěhovacích vozů.

Byl to druhý počítač tohoto typu v Československu, první dostalo výpočetní středisko dopravy a spojů v Praze. V prosinci 1973 byl v NHKG instalován moderní IBM 370 (platila pro něj výjimka ze zákazu vyvážet tyto přístroje do socialistických zemí), který byl po třinácti letech nahrazen dokonalejším typem IBM 4361.

SUPERPOČÍTAČ. Vizualizace: IT4Inovations
SUPERPOČÍTAČ. Vizualizace: IT4Inovations

České počítače

V té době už pracovalo na území někdejšího Severomoravského kraje zhruba čtyřicet velkých a stejně tolik menších počítačů. Byly to zejména přístroje SMEP (systém malých elektronických počítačů), společné konstrukční a součástkové dílo SSSR, Československa, NDR, Polska a Bulharska. Tyto stroje byly na svou dobu osmdesátá léta konstrukčně značně zastaralé, ale k jejich dobru je potřeba říct, že patřily mezi takzvané minipočítače a byly relativně málo poruchové. Ale jen proto, že některé součástky si Československo muselo vyrobit samo, ty z ostatních socialistických zemí (kromě NDR) byly velmi nekvalitní.

U nás byly tyto počítače vyráběny v Závodech výpočtovej techniky v Banské Bystrici. Celkem jich bylo smontováno 250, z nich se zhruba pětina dostala na střední a severní Moravu. Ve druhé polovině osmdesátých let vyrábělo malé počítače (PC) JZD Slušovice a v severomoravských podnicích jich fungovalo asi sto padesát. Byly sestavovány ze součástek dovezených z jihovýchodní Asie. Výroba domácích počítačů byla v roce 1990 zastavena, náš trh zaplavily desetitisíce menších, modernějších a dokonalejších počítačů nejrůznějších výrobců od asijských nekvalitních napodobenin až po nejlepší značky renomovaných firem.

Emigrant Svoboda

K tomu zbývá připomenout, že největším a vůbec prvním českým počítačovým expertem byl Antonín Svoboda. Již za první republiky konstruoval vynikající protiletadlové zaměřovače. Po okupaci musel uprchnout do USA a byl spoluautorem protiletadlového zaměřovače Mark 56 řízeného radarem. Po válce se vrátil do Československa a zkonstruoval první naše počítače SAPO (samočinný počítač) a EPOS (elektronický počítač). Potýkal se ale s tak těžkými politickými problémy, že v roce 1964 emigroval podruhé. Patřil k uznávaným počítačovým teoretikům a učil v USA na mnoha vysokých školách. Prezident Václav Havel mu v roce 1999 udělil vyznamenání Za zásluhy.

Autor: Boleslav Navrátil

3.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
logo Vítkovice Tours

CK Vítkovice Tours má nového majitele

Tento klub dívka před svou smrtí navštívila. Zde její stopy končí. O několik hodin později byla nalezena mrtvá v lese.
AKTUALIZOVÁNO

Vrah dvacetileté dívky unikl pozemskému trestu

VIDEO: Tramvajového agresora zastavila až namířená zbraň

Po násilníkovi, který před několika dny brutálně napadl v tramvaji další pasažéry, pátrají ostravští kriminalisté. K dispozici mají záběry útočníka, kterého od běsnění zastavila až zbraň v rukou další cestující.

Vlastníci pozemků debatovali o Prodloužené Rudné

Vedení Moravskoslezského kraje se v pondělí sešlo se zástupci manželů Richtárových, kteří blokují dostavbu přibližně čtyřsetmetrového úseku Prodloužené Rudné.

Jatka získají kabát polského architekta

Nikoliv bílá kostka, ale jen věžička. Po neúspěšných jednáních s pražským architektem Petrem Hájkem se Ostrava dohodla s architektem Robertem Konieczným z polských Katovic.

Na frekventovanou silnici se zřítil sloup veřejného osvětlení

Hodně dramatická situace nastala ve čtvrtek před polednem v Hlučíně. Na frekventovanou silnici – ulici Ostravskou, po které denně projedou tisíce vozidel, se za plného provozu zřítil sloup veřejného osvětlení.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT