Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Virus ptačí chřipky stále řádí. Labutě hynou dál

Možný výskyt ptačí chřipky na letošní rok avizovali zaměstnanci Státní veterinární správy s velkým předstihem již v minulém roce.

12.2.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: HZS ÚK/Michal Hrdlička

Jejich prognózy se naplnily a v polovině ledna vydala veterinární správa mimořádné opatření, podle kterého musí soukromí chovatelé drůbeže svá zvířata zavřít, aby nepřišla do styku s volně žijícími ptáky, kteří tento virus primárně přenášejí. Ptačí chřipka se během ledna dostala také na Opavsko.

Nákaza byla potvrzena v Jilešovicích a Opavě

Výskyt mrtvých labutí byl poprvé nahlášen v polovině posledního lednového týdne Jilešovic u Háje ve Slezsku. O několik dní později také v Opavě. V obou případech byla u mrtvol zvířat zjištěna přítomnost viru H5N8.

Přečtěte si také: Další ohnisko ptačí chřipky v Moravskoslezském kraji 

K původním deseti kusům uhynulých labutí v současné době přibylo dalších šest. V Jilešovicích tedy už na ptačí chřipku zemřelo celkem 16 volně žijících ptáků, mezi kterými se vyskytla také jedna kachna.

Aktuální situaci v Jilešovicích monitoruje vedoucí Restaurace a penzionu Kamenec Ivona Trojková. Její podnik je v těsné blízkosti vodního toku, na kterém se labutě slétávají. „Od minulého týdne, kdy byl nahlášen první případ, došlo k dalším úhynům. Vyplnila se tak slova zaměstnanců Státní veterinární správy o tom, že si ptáci chřipku mezi sebou budou předávat," řekla.

Labutě na Stříbrném jezeře v Opavě. Ilustrační foto.

Obětí však už může být podle Trojkové více. Labutě se na vodní tok slétávají vždy k večeru, přesná evidence úmrtí je pak de facto nemožná.

Podle vyjádření ředitele Krajské veterinární správy pro Moravskoslezský kraj Severina Kaděrky však není ani potřebná: „Pokud dojde k úhynu pěti a více kusů ptactva žijícího volně, tak jsou tato zvířata převezena k pitvě, aby bylo prokázáno, na co zemřela. Pokud se potvrdí virus a nejedná se o drůbež z chovu, tak žádná speciální opatření nezavádíme.

Ptačí chřipka v kraji: Uhynuly další labutě, v obcích sepisují počty drůbeže

Tažní ptáci si následně chřipku předají mezi sebou a jejich evidování je zbytečné."

Jiný postup však Státní veterinární správa uplatňuje, pokud se objeví virus v chovu. „Chovatelé jsou povinni nám podezřelé úhyny hlásit. V případě, že je výskyt viru potvrzen, pak musí dojít k likvidaci celého chovu," dodal k tématu Kaděrka.

Jenom několik dní poté, co byl nahlášen úhyn labutí v Jilešovicích, nastala podobná situace také v Opavě. Od prvního úhynu labutě nakažené virem H5N8 už bylo nakaženo 18 ptáků. „Jedná se o 14 kusů labutí, tři kachny a jednu volavku s tím, že jediná volavka byla nalezena mimo plochu Stříbrného jezera, odkud byly všechny ostatní případy nahlášeny," řekla k aktuální situaci mluvčí Městské policie Opava Petra Wittek Stonišová.

Před nedávnem v okolí Stříbrného jezera v Opavě přibyly výstražné cedule, které doporučují, aby se lidé nepřibližovali k labutím. Město tak reaguje na nález uhynulých kusů, u nichž se potvrdila ptačí chřipka.

Oslabený ptačí organismus nemoci nedokáže vzdorovat

O viru ptačí chřipky nám poskytl základní informace ředitel Krajské veterinární správy pro Moravskoslezský kraj Severin Kaděrka: „Jedná se o velmi jednoduchou formu viru, která může mutovat. Přenos na člověka nebo ostatní domácí zvířata mimo drůbež v současné chvíli nehrozí.

Pokud dojde k nálezu viru v malochovech nebo velkochovech, musí dojít co nejdříve k preventivnímu vybití chovu. Po následném mechanickém úklidu a dezinfikaci prostor může majitel poté, co skončí třicetidenní karanténa, svůj chov obnovit."

Další ohnisko ptačí chřipky je v Ostravě. Chov o 20 ptácích byl vyhuben

Virus, který nese označení H5N8, se pak vyskytuje převážně u tažných ptáků migrujících ze severních zemí na jih. U těch během dlouhé cesty dochází přirozeně k vyčerpání. K nabrání energie a potravy tito ptáci využívají vodní plochy na území Česka.

Jakmile dosednou na hladinu, začíná virus v jejich těle nabírat na síle. Vyčerpaný organismus těchto ptáků pak už není dále schopen nemoci vzdorovat a ti na ni následně umírají. Mezitím může dojít k přenosu viru i na jiné volně žijící ptáky, jako jsou volavky nebo kachny. Virem ptačí chřipky se tito přenašeči nakazí zpravidla v zemích, ze kterých migrují.

Letošní výskyty nákazy na OpavskuPrvní výskyt – Jilešovice, vodní plocha nedaleko jilešovického splavu
Druhý výskyt – Opava, Stříbrné jezero
K vybití žádného chovu v daných oblastech nedošlo

Počty uhynulých ptáků k 10. 2. 2017Opava – 18 kusů: z toho 14 labutí, 3 kachny, 1 volavka
Jilešovice – 16 kusů: z toho 15 labutí, 1 kachna

Fakta o viru H5N8>> vir je nepřenosný na člověka a domácí zvířata
>> přenášejí ho migrující ptáci
>> jedná se o jednoduchý vir se schopností mutace
>> v případě nákazy v chovu musí dojít k jeho celému vybití

Ptačí chřipka chovy drůbeže neovlivnila

Ilustrační foto

Mírná omezení v souvislosti s rizikem nákazy ptačí chřipkou a vyhlášením pásma dozoru na některých místech Opavska potkala i soukromé chovatele. Pro volně žijící ptáky, jako jsou například bažanti, to znamenalo hlavně omezení ve způsobu krmení.

„Museli jsme si dát žádost na Krajskou veterinární správu v Ostravě o povolení k chovu ptactva – bažantů ve volné přírodě s tím, že budou krmeni a napájeni v krytých prostorách. Jinak na bažantnici vyhlášení pásma dozoru nemělo žádný vliv," uvedl Luděk Müller z Bažantnice Albertovec. Provoz šilheřovické bažantnice ptačí chřipka podle vyjádření jejích zaměstnanců nijak neovlivnila.

Ani v líhni kuřat Best v Opavě nepřineslo riziko ptačí chřipky žádné omezení. „Kuřata máme standardně umístěna v krytých chovech. Takže žádné omezení nepozorujeme. Jediné, co nás omezuje, je Státní veterinární správa," poznamenal vedoucí odchovu a chovu kuřat Aleš Juran.

Soukromí chovatelé se museli zachovat podle nařízení místních úřadů, případně krajské hygienické stanice. „Máme domácí i exotický chov. Museli jsme podle nařízení omezit volný pohyb ptactva a zavřít drůbež do krytých prostorů a v krytých prostorách jim také podávat krmení. Jinak v tom nevidím zásadní problém," uvedl chovatel Zdeněk Palka z Háje ve Slezsku.

Čtěte také: Celý kraj bude pokrytý bezplatným bezdrátovým signálem

V kraji byla vyhlášena bezpečnostní opatření

Po nálezu ptačí chřipky u slepic malochovu v ostravském Svinově bylo vyhlášeno první ohnisko nákazy v Moravskoslezském kraji. S tím Státní veterinární správa musela zavést hned několik bezpečnostních opatření.

V tom prvním bylo do vzdálenosti tří kilometrů vytyčeno ochranné pásmo. V něm se mimo jiné musel vytvořit soupis veškerého domácího ptactva, a to i toho exotického. Za hranicí tohoto pásma až do distance desíti kilometrů od ohniska se vymezilo takzvané dozorové pásmo, které platí také pro několik obcí a měst z Opavska.

Jedná se o Děhylov, Dobroslavice, Ludgeřovice, Hlučín a jeho městskou část Bobrovníky. Zde se kromě jiného musely vytvořit soupisy komerčních chovů.

„Pozornost je věnována hlavně jim. Žádný takový však na našem území nemáme. Informace jsme vyvěsili a občané byli na možné riziko upozorněni. Pořídili jsme si uzavíratelné nádoby pro případ, že by byl nalezen uhynulý kus ptactva. Dokoupili jsme i rukavice," vysvětloval ludgeřovický starosta Daniel Havlík.

David Beinhauer, Milan Freiberg, Petr Dušek


Projekt kanálu Dunaj-Odra-Labe nesměli zkoumat ekologové

Autor: Redakce

12.2.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
UMLČEL JE! Kolik je stav? To jako by se s rukavicí u ucha tázal zlínských hráčů i nepřátelských fanoušků útočník Vítkovic Jakub Lev po gólu na 5:3, který byl klíčový.

Lev po prvním hattricku v kariéře: Oslava? Asi byla moc, byly v tom emoce

Petice proti stavbě supermarketu ve Vratimově.
2 6

Prodej pozemků pro supermarket rozděluje Vratimov na dva tábory

AKTUALIZOVÁNO

V superdebatě rezonovala otázka referenda. Není to zlaté tele, upozornil Bartoš

/VIDEA, FOTOGALERIE/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při závěrečné předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už to je elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání lidí prchajících před násilím. Samozřejmě, že nechybělo ani téma obecných referend.

Studenti v Ostravě se připravují na budoucí kariéru

 Na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava probíhá Kariérní týden. Akce má za cíl usnadnit studentům a čerstvým absolventům VŠB-TUO vstup na trh práce a podpořit jejich uplatitelnost v našem regionu.

Ve vlaku hořelo. Okolnosti vyšetřuje policie

Policisté vyšetřují okolnosti požáru, který vypukl na toaletě železničního vozu vlakového spoje R 820 směřujícího z Bohumína do Brna. Stálo se tak 1. října kolem jedenadvacáté hodiny.

Poznáte mladé ženy, které si z bankomatu měly vybrat cizí peníze?

Havířovští policisté šetří krádež dámské peněženky. Žena nakupovala v jednom havířovském marketu a v nákupním vozíku si nechala batoh a nákupní tašku. V nestřeženém okamžiku jí někdo odcizil peněženku, ve které měla mimo jiné i platební kartu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení