Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Půjdou těžní věže dolů? Jednání pokračuje

Beskydy – O krůček blíže jsou obyvatelé Frenštátska tomu, že by okolí jejich obydlí nemusely hyzdit těžní věže. Krajský úřad Ostrava totiž požehnal rozhodnutí frenštátského stavebního úřadu.

14.5.2012
SDÍLEJ:

OKD, ruce pryč od Beskyd.Foto: Archiv Naše Beskydy

Všechno začalo loni v únoru, kdy obec Trojanovice podala návrh na zahájení řízení o odstranění staveb v areálu Dolu Frenštát, u nichž uplynula doba dočasného užívání.

Podle vedoucí frenštátského stavebního úřadu Marie Chromčákové šlo původně asi o osm desítek staveb. Některé již dříve vlastník odstranil, i tak jich dnes je, v podstatě jako nepovolených staveb, 53. Mezi těmito objekty, které v současné době stojí načerno, jsou například, mimo jiné, také těžní věže zamýšleného Dolu Frenštát.

Společnost OKD se situaci snažila zachránit a podala žádost o prodloužení doby trvání staveb do roku 2031. Tuto žádost ale Stavební úřad ve Frenštátě pod Radhoštěm zamítl, načež se těžařská společnost odvolala k vyšší instanci, tedy ke Krajskému úřadu Moravskoslezského kraje.

Před několika dny obdržel Městský úřad Frenštát pod Radhoštěm rozhodnutí Krajského úřadu Moravskoslezského kraje rozhodnutí, ve kterém krajský úřad odvolání společnosti OKD zamítá a potvrzuje rozhodnutí Stavebního úřadu ve Frenštátě pod Radhoštěm.

„Krajský úřad potvrdil naše rozhodnutí. Jakmile nám vrátí dokumentaci a pošle nám rozhodnutí o nabytí právní moci, zahájíme pokračování v řízení o odstranění stavby. Určitě pak svoláme jednání, ke kterému budou přizváni účastníci řízení a rovněž dotčené orgány," přiblížila další postup Marie Chromčáková.

Trojanovice, které podaly podnět k odstranění staveb, rozhodnutí krajského úřadu vítají. „Ještě není nic rozhodnuto, ale znamená to otevřenější cestu k likvidaci těch objektů. Samozřejmě nevíme, jak bude společnost OKD reagovat, ale na jednání loni v září její zástupci tvrdili, že pokud úřad rozhodne o odstranění, tak se tím budou řídit. Uvidíme, jak zareagují, jestli dodrží, co řekli. Protože ty vztahy jsou momentálně dost napjaté," uvedl starosta Trojanovic Jiří Novotný.

Obdobně vnímají nastalou situaci také zástupci Frenštátu pod Radhoštěm. „Pro nás je to zadostiučinění. Považujeme to za významný krok, ale musíme mít na paměti, že je to jen jeden krok pokračujícího stavebního řízení," brzdila optimismus starostka Frenštátu pod Radhoštěm Zdeňka Leščišinová. Ta zároveň přislíbila, že pokud by nastal případ, že by podnikatelé, kteří sídlí v některých objektech zmíněného areálu Dolu Frenštát pod Radhoštěm, museli odejít, město jim nabídne pronájem náhradních prostor.

Společnost OKD zatím žádné konkrétní stanovisko, jak hodlá postupovat, nevydala. „Rozhodnutí krajského úřadu nyní zkoumají naši právníci, vyjádříme se v zákonné lhůtě," sdělil Vladislav Sobol, mluvčí OKD.

Společnost OKD se například může proti rozhodnutí odvolat ještě ke správnímu soudu. Toto odvolání ale nemá odkladný účinek, takže řízení o odstranění staveb bude pokračovat. 

Autor: Ivan Pavelek

14.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ivo Vondrák.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

hokej HC Aukro Berani Zlín  - HC Vítkovice Rivera
23

Lev pomohl hattrickem ukončit dvouleté zlínské prokletí

Kampaň vrcholí. Zaorálek se pustil do Babiše i v Bohumíně

/FOTOGALERIE/ Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek nenechal ani na mítinku v Bohumíně na Andreji Babišovi niť suchou: V této zemi se nevyplatí pracovat. Lepší je být rentiér.

OBRAZEM: Třinec má obchvat, jeden úsek ale chybí

Třinec – Jedenáct let poté, co se stát zavázal postavit obchvat Třince, přišel zlomový den pro celý region. Nová silnice mezi třineckou částí Nebory a Bystřicí se v úterý otevírá motoristům.

Ostrava 2067. Vzkazy v truhle pro budoucí generace

Město Ostrava připravilo společně s Kulturním centrem Cooltour jako součást oslav 750. výročí první písemné zmínky o své existenci poselství do budoucnosti s názvem Ostrava 2067. Tím je dřevěná truhla, do níž dnešní Ostravané umístí své „vzkazy budoucím generacím“. Truhla bude otevřena za 50 let při oslavách 800. výročí města Ostravy.

Aleš Juchelka o Kalouskovi a Babišovi: Jsou si dost podobní, mají buldočí povahy

/ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ Oblíbený moderátor a současně politik Aleš Juchelka má za sebou zkušenost spolupráce s Miroslavem Kalouskem i Andrejem Babišem. V rozhovoru pro Deník nesrovnával jen jaká byla. Má za sebou také jedno z nejtěžších období v životě, kdy se musel vypořádat se smrtí svého těžce nemocného syna Olivera. Přesto v sobě našel sílu a odvahu jít v životě dále.    

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení