„Letošní sezona je dobrá, srovnatelná s rokem 2023. Turisté k nám velmi rádi jezdí i počasí jim přeje,“ shrnul Petr Lessy ředitel areálu Pustevny.

Zdůrazňuje, že i v tropických dnech je na horách příjemně. Za čerstvým vzduchem, krásnými výhledy, valašskou lidovou atmosférou, ale i dřevěnou stezkou, pokračováním výletů k rozhledně Cyrilka, soše Radegasta a na Radhošť ke kapli sv. Cyrila a Metoděje se vydávají našinci a stále častěji i cizinci. Slyšet tu je kromě obligátní slovenštiny a polštiny také němčina nebo angličtina. Ve stánku s frgály uvádějí aktuální kurz stokoruny k eurům (€ 4,50) a dřevěný bufet už také zavedl placení kartami.

Dostat se nahoru na Pustevny je možné autem nebo autobusem jen z valašské strany, z Prostřední Bečvy. Parkování na Pustevnách je povoleno jen na záchytném parkovišti, kde vybírají od 7 do 20 hodin za osobní auto dvě stovky (od 15 do 20 hodin) pak jen stovku. Berou hotovost i karty.

Na moravskoslezské straně v Trojanovicích se parkuje hlavně tam, kde je to nejblíže k začátku výšlapu nebo nástupní stanici lanovky - u té se stát nesmí. Aktuální ceník mají na parkovišti Ráztoka, za osobní auto chtějí 120 korun (od 15 hodin 80 korun), za motorku 80 a za karavan 160 korun.

Kdo nechce anebo nemůže na Pustevny po svých, volí také lanovku. „Letos jsme připravili velikou novinku, což je náš e-shop na stránce pustevny.cz, kde si zájemci mohou koupit přes internet jízdenky, ale i půjčit koloběžku online. Nemusí tady potom stát frontu u pokladen, přijdou s mobilním telefonem a jedou,“ vysvětluje ředitel areálu Lessy s tím, že u nástupní i výstupní stanice kvůli tomu mají vyměněné turnikety. Jedna jízda vyjde dospělého na 240 korun (zpáteční na 290), 150 (180) korun pak dítě. Ty nejmenší vozí zdarma.

Na koloběžce se dá z Pusteven na Ráztoku fičet za 240 Kč, a to i s možností online zapůjčení. Za elektrokolo zaplatí zájemce 450 korun na den, plus stovku za přilbu, pokud ji nemá.

Tolik za jídlo a pití

Snad jen ti nejskalnější turisté a cyklisté v „plném zápřahu“ nepodléhají na Pustevnách pokušení něco sníst nebo vypít. Gastronomii zde dominují regionální jídla, především valašská: kyselica (89 Kč v kolibě U Záryša, 90 Kč v chatě Šumná), borůvkové knedlíky (170 Kč v dřevěném bufetě, 215 Kč v kolibě U Záryša), bramborové placky (99 až 199 Kč v Libušíně & Maměnce, 75 Kč v Malém stánečku), halušky (155 Kč v Malém stánečku, 259 Kč pod názvem střapačky v Libušíně & Maměnce).

Najít se tady dají také smažené krevety v těstíčku s jemně česnekovým dressingem s bylinkami (79 Kč), to v jednom z občerstvení směrem na Radhošť. Štramberské uši jsou v nabídce samotné i s čokoládou a šlehačkou. Párky v rohlíku jsou za 40 i 65 Kč, hranolky v různých variacích za 60 i 90 Kč.

Pivo? Radegast samozřejmě převládá, stojí od 55 Kč za půllitr. Čepuje se též Bernard za 54 Kč (0,4 litru), Svijany 11° za 50, Plzeň za 60 i 74 Kč. Birell je od 51 Kč za půllitr, kofola od 55 Kč, malinovka za 45 Kč. V chatě Šumná se dá koupit točená zmrzlina s kaktusovou příchutí, 48 korun stojí malá, 57 velká.