„Upozorňujeme, aby dodržovali pravidla silničního provozu, aby nosili přilby – což je do také osmnácti let povinné – a používali i další bezpečnostní prvky. Zejména ty související s viditelností, protože cyklisté a koloběžkáři jsou velmi zranitelnými účastníky silničního provozu. Také je důležité, aby měli kola či koloběžky v řádném technickém stavu,“ říkal Tomáš Zbranek, preventista z moravskoslezského krajského policejního ředitelství.

Zdůraznil střízlivost, což je kapitola sama o sobě: „Nesmí být pod vlivem alkoholu, protože jsou řidiči nemotorových vozidel. Jsou případy, kdy chytneme cyklistu pod vlivem alkoholu.“

Jaké to je v opilosti, mohla veřejnost na Pustevnách ostatně i sama vyzkoušet díky zvláštním brýlím navozujícím daný stav. „Jak, kdybych měl pět promile …“ líčil jeden z dobrovolníků po slalomu (pěšky) mezi kužely. Policisté lidem půjčovali rovněž „zhulené“ brýle simulující vidění po užití marihuany a „unavené“ vyvolávající pocity jako při totálním vyčerpání – a ty označovali testéři za vůbec nejhorší!

Nulová tolerance alkoholu a přilby

Pavel Blahut coby moravskoslezský krajský koordinátor pro BESIP navázal, že smyslem bylo připomenout hlavní zásady bezpečnosti: „Nulová tolerance alkoholu a ochranné prvky i s přilbou. To je důležité například, když se pouští do nějakých sjezdů z kopců.“ Preventivní působení probíhalo pod heslem „Nemusíme se milovat, stačí se respektovat“ a upozorňovalo též motoristy, aby byli vůči nemotorizovaným hodní a opatrní.

„Reflexní prvky využijí cyklisté a koloběžkáři nejen na horách. Přilbu bych doporučil v případě Pusteven určitě i dospělým na sjezd dolů po Knížecí cestě na Ráztoku,“ zakončil preventista Policie ČR.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jak a kde zaparkovat ve Štramberku? Otázka trápí tisíce turistů

Parkování ve Štramberku, 2. 5. 2024. | Video: Radek Luksza