Se sochou pohanského boha Radegasta se mohou lidé setkat jak na Radhošti, tak v zoologické zahradě v Praze. O tom, že má Radegast své dvojče, se turisté dovědí na obou místech. V pražské zoo mají informační cedule o Radegastovi od června, na hřebeni Radhoště odhalí informační ceduli dnes, 1. září, a to zhruba v 17 hodin. Autorem obou exponátů je rodák z Frenštátu pod Radhoštěm, sochař Albín Polášek, který většinu života prožil v USA.

„Na konci června byla socha Radegasta v Praze slavnostně odhalena po rekonstrukci. U té příležitosti byla zřízena informační tabule, která návštěvníky zoo seznamuje s historií sochy a zve je k návštěvě Beskyd," přiblížil ředitel městského kulturního střediska ve Frenštátě pod Radhoštěm Marian Žárský.

Ceduli s obdobným textem zveřejní ode dneška také na hřebeni Radhoště, právě v blízkosti sochy. Tím se propojí dvě frekventovaná a hojně navštěvovaná místa v republice. „Je symbolické, že se myšlenku spojení podařilo uskutečnit právě letos, kdy jsme si připomenuli padesáté výročí úmrtí Albína Poláška," uvedl autor nápadu Stanislav Uruba.

Slavnostního aktu se dnes zúčastní starostové obcí regionu i ředitel pražské zoologické zahrady Miroslav Bobek. „Pro partnery z pražské zoo jsme připravili několikahodinový program. Navštívíme frenštátskou radnici, poté projdeme zdejší muzeum a pak už zamíříme na Pustevny," přiblížil akci starosta Trojanovic Jiří Novotný. Po jízdě lanovou dráhou přivítají účastníky zástupci Valašského sboru portášského, kteří se všemi přítomnými dojdou k soše Radegasta. Odhalení informačního panelu doprovodí slavnostní salvy z historických portášských zbraní.

Radegast na Radhošti je replika

Umístění sochy Radegasta na hřebeni posvátné hory nebylo jednoduché. „Při převozu v roce 1931 nákladní auto se sochou uvízlo ve strmé zatáčce na Pustevnách. Odtud pak sochu muselo vytahovat šest páru koní. Navíc se strhl silný déšť provázený bouřkou, při níž blesk zabil jednoho z vojáků, kteří u Radegasta drželi čestnou stráž," popisuje historii sochy na Radhošti frenštátské Turistické informační centrum. Za dlouhá desetiletí nedokázal umělý kámen odolávat drsnému horskému počasí.

Proto bylo nutné sochu demontovat a restaurovat. „Pro záchranu originálu tak bylo rozhodnuto vytvořit repliku ze žuly, tedy z přírodního materiálu," píše se dál v informační brožuře. Originál Radagesta byl pak z Radhoště odvezen v květnu 1996. Práce kameníkům na vytesání kopie trvala dva roky. Náklady na opravu originálu sochy a vytvoření její kopie uhradil nošovický pivovar, který tak získal právo užívat podobu Radegasta v logu. Originál sochy Radegasta je proto od roku 1998 umístěn ve vestibulu frenštátské radnice. Tamní sochu dnes také účastníci akce navštíví.

Aneta Přádková