PLANETA ČESKO

Režisér Polák je autorem přírodopisného dokumentu, jenž byl nominován na cenu Českého lva v kategorii nejlepší dokument v roce 2018.

„Lidé často jezdí poznávat přírodu do zahraničí a přitom nevidí tu krásu, kterou mají doma. Náš ekosystém je pestrý jako málokde na světě. A máme ho na dosah ruky, stačí se jen dobře dívat.“ Tak by se dal charakterizovat film Planeta Česko.

Diváky film provede napříč všemi ročními obdobími. Nabídne vzrušující výpravu za zubry, muflony, modrými žábami či vzácnými sysly. Uchvátí je inteligence vlaštovek a zrození vzácného brouka tesaříka alpského.

Režisér Polák chce v kině na velkém plátně divákům ukázat, v čem tkví pestrost a unikátnost přírody, která nás obklopuje. Chce, aby porozuměli příběhu krajiny, ve které žijí. I příroda poznamenaná činností lidí má svůj půvab a krásu.

Produkce filmu se ujal Radim Procházka. Na scénáři se podíleli Marián Polák, Jan Hošek a Marek Sklář. Za kamerou stáli Marián Polák, Jiří Petr a Hugo Habrman.

Úžasnou hudbu složil Kristian Koll a příběhem provází hlas herce Kryštof Hádka. Hlavními herci jsou příroda a celkem jednasedmdesát zvířat.

Nejdříve se měl točit seriál o přírodě, ale posléze kvůli složitému čerpání dotací se od původního záměru upustilo, a vznikl film. Filmování zabralo šestnáct měsíců čistého času, což obnáší 400 natáčecích dnů. Filmový štáb při svých cestách nacestoval šedesát tisíc kilometrů.

SKOKAN VYDRŽÍ MODRÝ JEN TÝDEN

Na besedě režisér vzpomínal na natáčení Skokana ostronosého, neboli modré žáby. Samci v období rozmnožování totiž změní svoji barvu na modrou. Japonští filmaři projevili o toto zvíře zájem a letěli přes půl planety za Mariánem Polákem, aby s ním spolupracovali při natáčení pasáže o modrém skokanovi. Nedokázali pochopit, proč modrá žába mění barvu pouze na týden.

Do Karlovic zavítal známý režisér Marián Polák, aby zde uvedl svůj film Planeta Česko.

Polák zmínil, že obzvlášť složité bylo natočit bobra, protože je to noční zvíře s vynikajícím čichem. Trvalo spoustu dní a nocí, než se ho filmařům podařilo natočit. Marián Polák netočí filmy o přírodě jen v Česku, ale jezdí často i do zahraničí. Oslovují ho zahraniční filmaři, agentury i ZOO. Procestoval tak už přes půlku planety.

Jako největší nebezpečí při svých cestách nevnímá nebezpečná zvířata a nepředvídatelnou přírodu, ale vysílení z nevyspání a následné cestování v dopravních prostředcích. V nepřístupných terénech tak snadno může dojít k nehodě. Režisér si vybudoval vztah k přírodě již ve svém dětství, kdy běhal s kamarády po venku, chytal motýle a naučil se pozorovat. Film věnoval svým dvěma dcerám, které učí lásce k přírodě.

TEĎ POLÁK NATÁČÍ FILM O CHKO JESENÍKY

V současné době u příležitosti 50. výročí Chráněné krajinné oblasti CHKO Jeseníky natáčí celovečerní film věnovaný této organizaci.

„Dívejte se na přírodu za domem s pochopením. Její ochrana není jen dobrým skutkem, měla by být samozřejmostí u každého z nás,“ vzkázal na závěr režisér účastníkům výstavy. Marián Polák sám sebe vnímá jako divného, co točí přírodu a žádné lidi. Obdržel cenu FITES Trilobit za dokument Živý obraz lepšího světa. Získal ceny na festivalech Ekofilm a Naturvision. Spolu s režisérem Janem Hoškem obdrželi Velkou cenu na Life Sciences Film festivalu za Svět podle termitů.

Andrea Martínková