Růžová školka ve Fryčovicích na Frýdecko-Místecku je do neděle otevřená veřejnosti, lidé se tu mohou potěšit pohledem, ale i vůněmi.

„Ta vůně je, kromě zdravotního stavu a odolnosti růží, u zákazníků dost důležitá,“ říká provozovatel Petr Filipec. Zdůrazňuje, že tradice pěstování růží ve Fryčovicích v podhůří Beskyd je skoro čtyřicetiletá. V posledních době dělají v Růžové školce den otevřených dveří, aby se lidé seznámili s nabídkou těchto rostlin.

„Nádherné, úchvatné, těšíme se na to celý rok, růžové království, ty vůně,“ pěli chválu návštěvníci školky poblíž silnice z Brušperku na Hukvaldy. Prohlídky jsou tady od devíti ráno do šesti hodin večer, návštěvníkům jsou k dispozici pěstitelé, kteří vysvětlují, radí a vyřizují objednávky.

„Sami růže nešlechtíme, spolupracujeme ale s německou firmou Kordes Rosen, od které máme spoustu nových odrůd,“ vysvětluje Petr Filipec.

Pěstitelé z Fryčovic se mohou pochlubit i vícebarevnými růžemi, kdy na jednom kmínku rostou květy několika odrůd. A v Růžové školce jsou momentálně královny květin v plném květu, pohled i přivonění stojí za to.